Menu

AstraZeneca: German reports on low efficacy on over-65s 'completely incorrect'

AstraZeneca: German reports on low efficacy on over-65s 'completely incorrect'
Niemieckie doniesienia, że w przypadku seniorów preparat jest skuteczny tylko w 8 procentach, wywołały wzburzenie w Londynie. (Fot. Getty Images)
The British-Swedish pharmaceutical giant said German media reports claiming that the vaccine had an 8% efficacy rate in people above 65 were 'completely incorrect.'
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podały w poniedziałek "Bild" i "Handelsblatt", przedstawiciele niemieckich władz obawiają się, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród osób po 65. roku życia. Według "Handelsblatt", to dlatego, że z badań klinicznych wynika, iż skuteczność w tej grupie osób wyniosła 8 proc.; według "Bilda" - było to poniżej 10 proc. Obie publikacje powoływały się na anonimowe źródła w niemieckim rządzie.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem zarówno Uniwersytet Oksfordzki, jak i AstraZeneca kategorycznie zaprzeczyły tym informacjom, zaś wczoraj niemieckie Ministerstwo Zdrowia oświadczyło, że nie ma danych, które sugerowałyby, iż skuteczność preparatu wśród osób starszych wynosi tylko 8 proc. Nie zażegnało to jednak sporu.

Nadhim Zahawi, brytyjski wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19, oznajmił, że może "uspokoić osoby powyżej 65. roku życia, iż nie jest to prawdą". "Nie wiemy, skąd pochodzi ten bezpodstawny raport. To nie jest prawda, to kompletny nonsens. Dlatego absolutnie polegałbym na brytyjskiej JCVI (Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji) i jednym z najlepszych regulatorów na świecie MHRA (Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych) w zakresie skuteczności" - podkreślił.

Twierdzenia niemieckich gazet odrzucił też rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, powołując się na opinię głównego doradcy naukowego rządu, Patricka Vallance'a. "Główny doradca naukowy stwierdził, że szczepionka Oxford/AstraZeneca pozostaje zarówno bezpieczna, jak i skuteczna, a badania wykazały podobne reakcje immunologiczne zarówno u młodszych, jak i starszych dorosłych" - oświadczył.

Dzienniki "Guardian" i "Sun" cytują wypowiedź prof. Adama Finna z JCVI. "Starsi ludzie zostali zrekrutowani do brytyjskiej fazy 3. stosunkowo późno i byli stosunkowo dobrze osłonięci, więc było niewiele przypadków Covid, które wystąpiły w czasie składania danych do MHRA w celu zatwierdzenia. Mogło być ich więcej do czasu złożenia do EMA. Nie mam pojęcia, skąd pochodzi liczba 8 procent" - stwierdził. Finn dodał, że badacze byli "zaskoczeni, skąd wzięło się 8 proc.".

Jednak według "The Guardian", EMA nie dostała żadnych nowych danych oprócz tych, które miała do dyspozycji MHRA, więc swoją opinię wydaje na podstawie tych samych, co brytyjski regulator. Gazeta podkreśla też, że na razie nie wiadomo dokładnie, kto jest źródłem niemieckich doniesień i na jakich danych opierają się te liczby, przez co trudno ocenić ich wiarygodność.

Z kolei cytowany przez "Times" Stephen Evans, profesor farmakoepidemiologii w Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), ocenił, że jest również możliwe, że wartość 8 proc. to "wprowadzająca w błąd" dolna granica bardzo szerokiego zakresu szacunków. "Randomizowane dane dotyczące immunogenności nie sugerują, że skuteczność szczepionki Oxford-AstraZeneca będzie znacząco niższa w przypadku osób w starszym wieku" - stwierdził.

Czytaj więcej:

Boris Johnson obiecuje: "Szczepienia będą prowadzone całodobowo"

Dominic Raab: Cała populacja UK ma być zaszczepiona do września

UE: Nowe warianty wirusa oznaczają, że jeszcze nie wygraliśmy z pandemią

Problemy z brytyjską szczepionką. UE dostanie ją z opóźnieniem

Brytyjski koncern opóźnia dostawy szczepionek. Szefowa KE interweniuje

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement