Menu

Archdiocese in Warsaw is against collecting signatures for the "Stop LGBT" project

Archdiocese in Warsaw is against collecting signatures for the "Stop LGBT" project
Katolicy w Polsce mają możliwość złożenia podpisu pod homofobiczną ustawą w wielu miejsach kultu. (Fot. Getty Images)
The initiative to collect signatures under the 'Stop LGBT' project, due to its nature, should not be promoted in churches and church rooms, reported the representative of the Archdiocese of Warsaw in Poland. Earlier, a similar announcement was issued, among others, by metropolitan of Poznań. However, he agreed to collect signatures, among others Metropolitan of Bialystok.
Advertisement
News available in Polish

Archidiecezja w Warszawie podała, że "w związku z pytaniami księży i do księży informuje, iż inicjatywa ta, ze względu na swój charakter, nie powinna być promowana w kościołach i pomieszczeniach kościelnych".

"Nie odbierajmy katolikom świeckim ich podmiotowego działania" - przekazał w komunikacie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ks. dr Marcin Szczerbiński.

"Decyzję o tym, czy umożliwić, bądź nie, zbiórki podpisów na terenie kościelnym, podejmuje według swobodnej swojej decyzji każdy biskup miejsca" - wyjaśnił z kolei w oświadczeniu z 13 września br. rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Wcześniej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki również był przeciwny promowaniu i zbieraniu podpisów pod projektem "Stop LGBT", na terenach kościelnych archidiecezji. Rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak nie chciał komentować sprawy listu, który otrzymali w tej kwestii proboszczowie, ani nie chciał odnieść się do stanowiska abpa Gądeckiego w sprawie projektu ustawy.

"Na zbieranie podpisów przed kościołami zgodził się natomiast metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. 

Sekretarz Generalny Episkopatu w Polsce bp Artur Miziński przesłał 4 września pismo do wszystkich biskupów diecezjalnych. Przypomniał w nim, że przedstawiciele Fundacji Życie i Rodzina podczas Zebrania Plenarnego KEP w Częstochowie przedłożyli propozycję zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach. Fundacja przedstawiła wówczas biskupom postulat wprowadzenia zakazu parad równości na terenie Polski i poinformowała, że zbiera podpisy pod projektem.

Bp Miziński precyzuje w piśmie, że "mając na względzie, iż o umożliwieniu wiernym podpisania takiego projektu na terenie kościelnym decyduje biskup miejsca, pragnę prosić Waszą Eminencję/Ekscelencję o rozważenie według swobodnej swojej decyzji ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy".

"List Sekretarza Generalnego KEP jest przekazaniem informacji o inicjatywie ustawodawczej, a nie stanowiskiem Episkopatu w tej sprawie. Decyzję o tym, czy umożliwić, bądź nie, zbiórki podpisów na terenie kościelnym, podejmuje według swobodnej swojej decyzji każdy biskup miejsca" - wyjaśnił rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Czytaj więcej:

Muzułmanie w UK zorganizują pierwszą paradę równości

Muzułmanie przeciwni LGBT "z dożywotnim zakazem protestów" w UK

Nastolatka skrytykowała islam za stosunek do LGBT. Grożono jej śmiercią

Irlandzki europoseł do Kaczyńskiego: "U nas ludzie mogą być tym, kim są lub kim chcą"

Norwegia: Strefy wolne od LGBT w Polsce nie otrzymają środków z funduszy norweskich

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement