Menu

Scientists warn of Christmas Covid surge if tier system returns

Scientists warn of Christmas Covid surge if tier system returns
Londyńczycy szykują się do świąt. Na zdj. dekoracje na King's Cross. (Fot. Getty Images)
England will face a resurgence of coronavirus cases before Christmas if the country returns to the tiering restrictions in place last month when the latest lockdown is over, government science advisers have warned.
Advertisement
News available in Polish

Obawy specjalistów zostały wyrażone w oświadczeniu opublikowanym wczoraj wraz z innymi dokumentami grupy Sage, zajmującej się doradzaniem rządowi w sprawach epidemii. Jak czytamy w piśmie, ​​chociaż wstępna analiza wykazała, że ​​najbardziej rygorystyczne ograniczenia na poziomie 3 miały "zauważalny wpływ" na transmisję koronawirusa, to nie było jasne, czy środki są wystarczające, aby doprowadzić do upadku pandemii.

Doradcy naukowi rządu już we wrześniu wzywali do dwutygodniowego lockdownu, a trzy tygodnie później premier Johnson ogłosił trójstopniowe poziomy alarmowe (tier 1, 2 i 3). Natychmiast po ich ogłoszeniu prof. Chris Whitty, główny lekarz Anglii, przyznał, że najostrzejsze ograniczenia poziomu 3 nie wystarczą, aby obniżyć poziom R poniżej 1 (liczba R odzwierciedla średnią liczbę osób, na które osoba zarażona koronawirusem przenosi chorobę - przyp. red.).

Dane opublikowane wczoraj przez Krajowe Biuro Statystyczne (ONS) potwierdziły, że tempo wzrostu zakażeń koronawirusem zwolniło w całej Anglii, podczas gdy według Sage wskaźnik R pozostaje nieznacznie powyżej 1 - co oznacza, że ​​pandemia nadal rośnie. W swoich najnowszych szacunkach Sage podał, że liczba nowych przypadków w Wielkiej Brytanii rośnie od 1% do 3% dziennie.

Tymczasem jeszcze tydzień temu premier zapewniał, że jeśli wszyscy będą przestrzegać zasad wprowadzonego od 5 listopada lockdownu, święta Bożego Narodzenia będą "tak normalne jak to możliwe":

Dokument doradców naukowych, sporządzony na dzień przed wejściem w życie drugiego lockdownu, ostrzega: "Perspektywy długoterminowe zależą zarówno od charakteru niefarmaceutycznych interwencji, które będą wdrażane w Anglii po 2 grudnia (kiedy skończy się lockdown - przyp. red.), jak i od polityki w czasie świąt. Jeśli Anglia powróci do tego samego stosowania systemu poziomów restrykcji, który obowiązywał przed 5 listopada, to transmisja powróci do tego samego tempa wzrostu, co obecnie".

Naukowcy dodają, że ​​jeśli ludzie będą ściśle przestrzegać obostrzeń, współczynnik R powinien spaść poniżej 1, osłabiając pandemię. Kluczowe mają być najbliższe 2 tygodnie. Możliwe jednak, że w grudniu konieczne będzie wprowadzenie dalszych środków ostrożności, wykraczających poza ustalone w ramach 3 poziomów restrykcje. Nawet najwyższe ograniczenia mogą bowiem nie wystarczyć do kontrolowania infekcji - wynika z analizy specjalistów, obawiających się o możliwy nagły wzrost zachorowań w czasie świątecznym.

Wiele sklepów zaopatrzyło się w produkty świąteczne, ale czy ze względu na lockdown zdąży je sprzedać?... (Fot. Getty Images)

Boris Johnson zapewniał, że lockdown nie zostanie przedłużony po 2 grudnia, ale w ostatnim czasie minister Michael Gove tego nie wykluczał.

Czytaj więcej:

Boris Johnson został "wmanewrowany" w drugi lockdown?

UK rozważa zmiany w 14-dniowej kwarantannie po zakończeniu lockdownu

"Lockdown" słowem roku 2020 według słownika Collinsa

Przedłużenie lockdownu o kolejny miesiąc? Boris Johnson może mieć problem

Anglia: Po lockdownie rząd może dodać 4. poziom restrykcji

Lockdown w Irlandii Północnej przedłużono o kolejny tydzień

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement