Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

In the Daily Telegraph, the Ambassador of the Republic of Poland recalls Witold Pilecki

In the Daily Telegraph, the Ambassador of the Republic of Poland recalls Witold Pilecki
Polski ambasador przybliżył Brytyjczykom postać rotmistrza Witolda Pileckiego. (Fot. Wikipedia)
The figure of Witold Pilecki, who informed about the crimes committed in the German concentration camp Auschwitz, was recalled in a letter published in the Daily Telegraph by the Polish ambassador to London, Arkady Rzegocki.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Polski dyplomata napisał, że w obchodzonym dziś Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu "opłakujemy ofiary jednej z największych tragedii ludzkości i pamiętamy o okrucieństwach przeszłości, aby nigdy więcej się nie powtórzyły".

"Pamiętamy również o tych, którzy ryzykując życie swoje i swoich rodzin, pomogli ocalić od śmierci tysiące ludzi. Niezwykłym przykładem zarówno ofiary, jak i pomocnika jest Witold Pilecki, urodzony 120 lat temu polski oficer, który dobrowolnie zgłosił się, aby być uwięzionym w Auschwitz, by organizować wewnętrzny opór i zbierać informacje o dokonującym się tam Holokauście" - napisał Arkady Rzegocki.

"Był on pierwszym, który poinformował Zachód o prawdziwym charakterze największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady, organizując także szereg ucieczek i samemu uciekając. Pilecki próbował nawet zorganizować konspiracyjny atak na obóz. Jednak po tym wszystkim został aresztowany w 1947 r. z powodu sprzeciwu wobec komunizmu, był brutalnie torturowany, a następnie stracony strzałem w głowę" - przypomniał polski ambasador.

Wezwał, aby w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu pamiętać o wszystkich, którzy stracili życie w czasie Holokaustu i w walce z totalitarnymi reżimami, której to walki symbolem stał się Witold Pilecki.

Czytaj więcej:

Pomnik Lotników Polskich w Londynie uznano za szczególnie ważny zabytek

Londyn: Znicze i wieńce w polskich miejscach pamięci

Polacy z Gloucestershire uhonorowali polskiego weterana w UK

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement