Menu

A second case of infection with the British coronavirus mutation was detected in Poland

A second case of infection with the British coronavirus mutation was detected in Poland
Brytyjska mutacja koronawirusa uchodzi za bardziej zaraźliwą i - potencjalnie - bardziej śmiertelną. (Fot. Getty Images)
The second case of the British coronavirus mutation in Poland was detected as part of a teacher screening test and concerns one of the teachers in Wrocław, said the head of the Polish Ministry of Health, Adam Niedzielski.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Minister poinformował o ryzyku, jakie pojawiło się w Polsce wraz z brytyjską odmianą kornawirusa. Przekazał, że wczoraj - w ramach badań nad mutacjami koronawirusa prowadzonymi w Polsce - otrzymał informację o drugim przypadku osoby zakażonej brytyjską mutacją.

Przypadek ten został wykryty w ramach badania przesiewowego nauczycieli. "To dotyczy jednej z nauczycielek we Wrocławiu" - poinformował.

Polityk wyjaśnił, że osoba, u której wykryto zakażenie brytyjską mutacją koronawirusa, nie miała związku z podróżującymi z Wielkiej Brytanii, sama także nie była podróżnym.

"To pokazuje, że mamy tę obecność wirusa (mutacji brytyjskiej - przyp.red.) nie tylko przez przyjazd osób, czy bezpośrednią styczność z takimi osobami. Ten wirus jest obecny" - dodał minister Adam Niedzielski.

Obecnie SARS-CoV-2 to jeden z dwóch szczepów gatunku betakoronawirusa, który nazywa się severe acute respiratory syndrome–related coronavirus. Wariant "brytyjski" (B.1.1.7) został zidentyfikowany w próbkach wymazów pobranych pierwszy raz we wrześniu 2020 r.

Pierwszy przypadek zakażenia brytyjskim wariantem SARS-CoV-2 potwierdzono w Polsce w ubiegłym tygodniu u chorego z województwa małopolskiego. Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa.

Czytaj więcej:

Z Wielkiej Brytanii do USA tylko z negatywnym wynikiem testu

W Polsce wykryto tzw. brytyjską mutację koronawirusa o wyższej zakaźności

W Szwecji "wkrótce może dominować" wariant wirusa z UK

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 05.03.2021
  GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement