Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

46 percent of honey imported into the European Union is counterfeit

46 percent of honey imported into the European Union is counterfeit
Na wielu słoikach znjaduje się oznaczenie: "mieszanka miodów z UE i spoza UE", co niewiele mówi klientom... (Fot. Getty Images)
Almost half (46 percent) of honey imported into the European Union is counterfeit, warns the Joint Research Center of the European Commission (JRC). The center's report shows that most of the adulterated honey comes from China and Turkey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Aż 320 przebadanych próbek importowanego miodu, które zostały wybrane losowo, aż 147 z nich zostało uznanych za podróbki. Zawierały one m.in. takie substancje jak syropy cukrowe wytwarzane z ryżu, pszenicy lub buraków cukrowych.

"Zgodnie z przepisami europejskimi, wszelkie dodatki są zabronione" – przypomina centrum.

Próbki zostały pobrane na granicach – głównie w portach europejskich – w okresie od listopada 2021 do lutego 2022.

Naturalny miód powinien nieco drapać w gardle, a to ze względu na zawarte w nim substancje. Ekologiczny, prawdziwy miód po wlaniu go do szklanki z wodą nie rozpuści się tak szybko jak cukier. (Fot. Getty Images)

"Kontrolujący zwrócili także uwagę na stosowanie dodatków i barwników w celu fałszowania prawdziwego botanicznego źródła miodu oraz maskowania prawdziwego pochodzenia geograficznego produktu przez maskowanie informacji o identyfikowalności i usuwanie pyłków" – czytamy w komunikacie JRC.

Unia Europejska importuje rocznie ok. 175 tys. ton miodu rocznie, co czyni ją drugim, po Stanach Zjednoczonych, co do wielkości importerem na świecie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement