Menu

"Poland on track to becoming a European power"

"Poland on track to becoming a European power"
Według autorów artykułu w "Svenska Dagbladet", gdyby Szwecja rozwijała się w podobnym tempie jak Polska, byłaby dziś dwukrotnie bogatsza...(Fot. Getty Images)
Poland is well on its way to becoming a European power, and Sweden can learn a lot from its Baltic neighbour, Swedish media report, praising Poland's high economic growth, as well as low unemployment and investments in armaments.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Komentarze opublikowano w związku z udziałem premiera Donalda Tuska w szczycie państw nordyckich i bałtyckich w szwedzkim Harpsund oraz podpisaniem nowego szwedzko-polskiego porozumienia o partnerstwie strategicznym.

"Wyłania się zupełnie inna Polska, całkowicie różniąca się od biednego kraju o przestarzałej polityce rolnej, który stał się członkiem UE 20 lat temu" - podkreślili na łamach gazety "Svenska Dagbladet" analitycy think tanku Timbro.

Alexandra Ivanov Hoekmark i Rutger Brattsroem są pod wrażeniem polskiej zamożności. "Od czasu kryzysu finansowego (w 2008 r.) wzrost gospodarczy UE jako całości uległ zahamowaniu w porównaniu zarówno z USA, jak i z Chinami. Nie dotyczy to Polski, Irlandii oraz Malty, których gospodarka rośnie rocznie średnio o 3,45 proc. - ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia w UE" - przypomnieli szwedzcy komentatorzy.

Według autorów artykułu w "Svenska Dagbladet", gdyby Szwecja rozwijała się w podobnym tempie jak Polska, byłaby dziś dwukrotnie bogatsza. "Przewiduje się, że przed końcem dekady Polacy staną się bogatsi od Brytyjczyków, jeśli rozwój gospodarczy poszczególnych krajów będzie na tym samym poziomie" - zauważył dziennik.

Publicyści docenili poparcie Polaków dla kapitalizmu. "Polska, w przeciwieństwie do niemal wszystkich innych krajów UE, rozumie, że wzrost (ekonomiczny) ma kluczowe znaczenie dla dobrobytu, demokracji i stabilności" - podkreślili.

Inny podnoszony wątek to rekordowe wydatki Polski na zbrojenia, możliwe dzięki odpowiedzialnej polityce gospodarczej. "W kraju przebywa prawie 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a wydatki na obronę są największe w NATO" - przypomnieli autorzy.

Hoekmark i Brattsroem pochwalili również Polskę za budowę we współpracy z USA elektrowni jądrowej, która - ich zdaniem - przyczyni się do stabilności energetycznej całego regionu. "Prawdopodobnie polska inwestycja powstanie szybciej niż planowane przez Szwecję nowe reaktory" - przewidują.

Publicyści zwrócili uwagę, że Polska stała się również "potęgą humanitarną" po przyjęciu uchodźców wojennych z Ukrainy, a mimo tego ma drugą najniższą stopę bezrobocia w UE. "Dzieje się tak m.in. dlatego, że Polska posiada elastyczny rynek pracy. (...) W Polsce nie widzimy tego samego problemu (jak w Szwecji) z wykluczonymi imigrantami" - zaznaczyli.

W podobnie pozytywnym tonie o wzroście pozycji Polski w Europie napisał w czwartek na łamach gazety "Dagens Industri" szef Timbro Peter Magnus Nilsson, były doradca premiera Szwecji Ulfa Kristerssona. "Polska jest krajem, który robi wszystko dobrze. Kiedy premier kraju Donald Tusk odwiedza Harpsund, Szwecja ma ważne powody, aby nawiązać nową współpracę" - podkreślił.

Publicysta ocenił, że "dopóki trwać będzie konfrontacja Zachodu z Rosją, Polska odgrywać będzie podobną rolę, jak Niemcy (RFN) w trakcie zimnej wojny".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement