Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Handelsblatt": The Polish armed forces have a chance to become the strongest army in Europe

"Handelsblatt": The Polish armed forces have a chance to become the strongest army in Europe
Polskie wojsko aspiruje do znacznego zwiększenia swojej liczebności. (Fot. Getty Images)
As a result of the war in Ukraine, Poland doubled its military spending. The August 15 military parade in Warsaw was the largest in decades; 2,000 people took part in it. soldiers, 200 vehicles and almost 100 jet planes at a time when the war in neighboring Ukraine has been going on for a year and a half - the website of the daily 'Handelsblatt' reports today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Zbrojenie się Polski robi wrażenie" – stwierdza dziś "Handelsblatt" i dodaje, że "Polska planuje radykalną rozbudowę swoich sił zbrojnych i pragnie stać się wiodącą potęgą militarną Europy".

"Handelsblatt" przypomina, że krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, "polski parlament niemal jednomyślnie przyjął ustawę o obronie kraju, przewidującą podwojenie liczebności armii do 300 tys. żołnierzy do 2035 roku".

Polska modernizuje swoje siły zbrojne. (Fot. Getty Images)

W ubiegłym roku, według oficjalnych informacji, siły zbrojne Polski liczyły 164 tys. osób. Dla porównania Francja, posiadająca obecnie najliczniejszą armię w UE, ma pod bronią 205 tys. żołnierzy – zauważa "Handelsblatt".

"Ta rozbudowa i modernizacja sił kosztuje Warszawę bardzo dużo. Od dekady kraj konsekwentnie realizuje wyznaczony przez NATO w 2014 roku cel przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na cele militarne. Natomiast w 2023 roku wydatki te podwojono do 3,9 proc., w związku z czym Polska wyda w tym roku na obronność prawie 30 mld dolarów" – wylicza "Handelsblatt".

"Katalizatorem zmian stała się wojna w Ukrainie, gdy Polska przekazała sąsiedniemu krajowi nie tylko myśliwce MiG-29, ale także 260 starszych czołgów. W rezultacie kraj utracił znaczną część swoich zdolności obronnych" – stwierdza "Handelsblatt".

"Finansowanie wydatków obronnych stanowi ogromne obciążenie dla budżetu państwa, które na 2023 rok planuje deficyt w wysokości prawie 14,5 mld euro. Nie obejmuje to wszystkich wydatków na siły zbrojne: duża część finansowana jest ze specjalnego funduszu w banku kontrolowanym przez państwo oraz z pożyczek" – dodaje "Handelsblatt".

"Znaczenie Polaków w Sojuszu Północnoatlantyckim ogromnie wzrosło. Jeśli będą trzymać się swoich planów i zamówień, staną się supermocarstwem wojskowym w Europie" – stwierdził Jamie Shea, były wysoki rangą urzędnik NATO.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Polska armia tworzy własne rezerwy

"Daily Mail": Czas przedkładać stosunki z Polską nad te z Francją i Niemcami

Brytyjski ekspert wojskowy: Modernizując siły zbrojne powinniśmy brać przykład z Polski

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement