Menu

‘Rzeczpospolita": It is harder to get your own flat. Customers' purchasing power shrinks year by yea

‘Rzeczpospolita": It is harder to get your own flat. Customers' purchasing power shrinks year by yea
Ceny mieszkań w Polsce oszalały. (Fot. Getty Images)
The average price of a 55-square-metre unit in Warsaw is equivalent to 92 average gross salaries. The purchasing power of customers is clearly decreasing. The salvation would be to increase the housing offer, reports today's ‘Rzeczpospolita’.
News available in Polish

Z danych serwisu RynekPierwotny.pl dla "Rz" wynika, że osobom zarabiającym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w sierpniu było to niespełna 8 190 zł brutto) zarobienie na nowe mieszkanie średniej wielkości zajęłoby dziewięć lat.

"Rzecz jasna, jest to okres umowny. W praktyce oszczędzanie na mieszkanie trwałoby o wiele dłużej, bo nikt nie jest w stanie odkładać całej swojej pensji. Nie wiadomo też, jak w przyszłości będą rosły ceny mieszkań, a jak wynagrodzenia" – zaznaczył cytowany przez dziennik Marek Wielgo, analityk serwisu.

Portal porównał przeciętną płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw ze średnią ceną nowego 55-metrowego mieszkania. W sierpniu br. przeciętna cena lokalu o powierzchni 55 m kw. w ofercie deweloperów w Warszawie stanowiła równowartość 92 miesięcznych wynagrodzeń brutto. W sierpniu ub.r. było to 88 średnich pensji, a w 2022 r. – 84 - podała "Rz".

W Krakowie średnia cena takiego lokalu to równowartość 84 pensji, tyle samo, ile w 2023 r., ale w 2022 r. wystarczyło 75 miesięcznych wynagrodzeń.

W Gdańsku średnia cena to odpowiednik 78 przeciętnych pensji (w 2023 r. – 76, a w 2022 r. – 73).

"Siła nabywcza klientów skurczyła się we wszystkich metropoliach. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy Warszawy" – podkreślił ekspert.

Coraz wyższe ceny mieszkań (w ubiegłym roku rynek nieruchomości rozgrzał program "Bezpieczny kredyt 2 proc.") wpłynęły na spadek popytu - zauważa "Rz". Kupujących jest mniej. Część klientów czeka na program tanich kredytów "Na start".

Czy Polacy są skazani na drogie mieszkania? – stawia pytanie gazeta, po czym wyjaśnia: na podaż bezpośredni wpływ ma dostępność gruntów budowlanych, a ta jest dziś mocno ograniczona, co jest efektem problemów z planami zagospodarowania przestrzennego, kwestii prawnych, własnościowych i reprywatyzacyjnych.

"Na poprawę dostępności mieszkań w największych metropoliach raczej nie liczy Wielgo. Według eksperta ceny osiągnęły poziom, który stawia wielu przed wyborem: najem mieszkania w lokalizacji, w której zakup wymarzonego lokum jest poza ich zasięgiem finansowym, albo przeprowadzka do którejś z miejscowości okalających metropolię" - podaje dziennik.

Czytaj więcej:

Raport: Większość "gniazdowników" w Polsce nie widzi obecnie szans na kredyt mieszkaniowy

Raport: Maleje liczba mieszkań na wynajem w Polsce

Używane mieszkania najbardziej zdrożały w Poznaniu

    Rates by NBP, date 23.06.2025
    GBP 4.9918 złEUR 4.2727 złUSD 3.7212 złCHF 4.5495 zł

    Sport