Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy zdrada może zniszczyć miłość?

Czy zdrada może zniszczyć miłość?
Zdrada - temat stary jak świat, ale wciąż aktualny... (Fot. Getty Images)
Kobiety zdradzają z wielu powodów: z miłości, nudy, monotonii i dla pieniędzy. Ale czy warto ryzykować utratę tego, co było piękne w dotychczasowym związku?
Advertisement
Advertisement

Męska wierność, a raczej niewierność

Katarzyna Grochola w "Sercu na temblaku” napisała, że "Ostatecznie lepiej, jeżeli mężczyzna dłubie przy samochodzie niż przy innych kobietach”. Czy to oznacza, że bardziej skłonne do zdrady są osobniki płci męskiej? Przecież oni dopuszczają się zdrady głównie z kobietami, które wybitnie ułatwiają im "podboje” i umożliwiają niewierność. Dlatego wielu panów już od dawna prezentuje tezę, że gdyby kobiety nie ulegały tak łatwo mężczyznom – zwłaszcza tym w związkach, to nie było by zdrad i ich rozpadu.

Kiedyś spotkałem się z opinią, że kobiety nie mogą liczyć na wierność, kiedy tak wiele z nich w miejscach publicznych wprost kusi i zachęca mężczyzn do zawierania bliższej znajomości, prezentując agresywny makijaż, kuse spódniczki oraz odsłonięte brzuchy i plecy. Czy tak się prezentują wyłącznie w celu eksponowania własnej osobowości?

Z drugiej jednak strony funkcjonują przecież zasady etyczne i moralne, które mężczyźni powinni wyznawać i do nich się stosować. Wiele kobiet twierdzi, że mają prawo do swobodnego wyboru wyglądu i stroju, a panowie powinni znać swoje miejsce i zachowywać się moralnie. Przecież każdy człowiek, mając wolność wyboru powinien postępować tak, aby nie ranić i nie krzywdzić innych, w tym także samego siebie, bo - jak stwierdziła kiedyś Jeanne Moreau - "moralność to jest to, co pozwala nam być wiernym sobie”.

W "Daily Mirror" 28.11.2020 roku ukazał się artykuł informujący, że jeden z serwisów randkowych przebadał ponad 5 000 osób w celu sprawdzenia, kto najczęściej dopuszcza się zdrad. Okazało się, że najczęściej zdradzają przedstawiciele branży finansowej: bankowcy i brokerzy, piloci oraz lekarze i sportowcy.

Co dziwniejsze, badania ujawniły tezę, że pomimo ryzyka, romans w pracy czyni ją przyjemniejszą i bardziej atrakcyjną. Dodatkowo, dwie trzecie kobiet przyznało się do zdrady w pracy (65%), jednak aż 85% odradzało innym romanse z kolegami z firmy. Ciekawe? Tyle pań zdradziło, a jednak tak wiele z nich nie popiera sypiania z kolegami z pracy?

Większość mężczyzn zada sobie pewnie tutaj pytanie, po co więc zdradzały, czego oczekiwały i co je do takiego niemoralnego zachowania skłoniło? Czy to była wyłącznie ciekawość? Magdalena Samozwaniec dawno już stwierdziła, że "ciekawość – pierwszy stopień do zdrady” ("Szczypta soli, szczypta bliźnich”), a więc kobiety mają odpowiednią wiedzę i są od nas mężczyzn silniejsze i podobno bardziej odpowiedzialne, więc dlaczego błądzą?

Dodatkowo, przytaczając słowa Władysława Grzeszczyka "wierność w miłości jest dopóty realna, dopóki jest wiernością nie tylko wobec kogoś, ale i wobec siebie”, można się zapytać: to jak jest z tą wiernością wobec siebie współczesnych kobiet?... A może motywem zdrad są ukryte pragnienia związane z miłością, bo jak powiedziała Lidia Jasińska "mężowie dzielą z żonami obowiązki, a z kochankami – fantazje”? 

Głównymi motywami zdrady wśród kobiet są nuda w obecnym związku (brak zainteresowania przez partnera, codzienność, brak świeżości) i potrzeba podniesienia samooceny. (Fot. Getty Images)

Zatem powodem zdrad może być monotonia, rutyna i powtarzalność w dotychczasowym związku. Są jednak panowie, którzy są wierni swoim żonom i partnerkom, a ich powody mogą czasami być naprawdę zaskakujące. Przykładowo Paul Newman podał taki powód wierności: "Ludzie dziwią się, że od 27 lat jestem wierny żonie. Ale dlaczego miałbym szukać hamburgera, skoro mam pod ręką befsztyk?”.

Wielu jednak mężczyzn postępuje inaczej i nawiązując kontakty z wieloma kobietami, często wpadając w pułapkę, bo "z kobietami jest jak z perfumami: testując wiele, trudno wybrać właściwą” (L. Jasińska). Zabawne ujęcie tematu, ale jakiś sens w tym jest.

Kobiety są przyczyną zdrad?

"Wierność oznacza, że nic nie zrobię, nic nie powiem i niczego nie zaplanuję nie myśląc o moim małżonku; wiadomo, że zawsze wszystko robimy, omawiamy i planujemy razem” (Theodor Bovet).

Pytanie: zzy takie właśnie postępowanie wybiera i realizuje większość kobiet? Jeżeli by tak było, to z kim ci wstrętni mężczyźni zdradzaliby swoje partnerki? Czy to nie zanudziłoby dużej części współczesnych kobiet na śmierć? Ile pań wytrzymałoby na dłużej taki związek, w którym nie byłoby miejsca na niespodzianki, własną interpretację rzeczywistości oraz realizację swoich zasad, gustów lub upodobań?

W tym kontekście ciekawe pytanie postawił Paulo Coelho: "Co to jest wierność? Poczucie, że posiadam na zawsze czyjeś ciało i duszę?”... Na pewno wiele kobiet oburzy się na przyjęcie takiej zasady stwierdzając, że kobietą nie można w pełni zawładnąć i że nie chcą być niczyją własnością, ani co do duszy, ani co do ciała. Jest pewna przekora w tym pytaniu P. Coelho i na pewno to zachęta do zastanowienia się nad istotą człowieka i jego rolą w miłości i w związku.

Kobiety często zdradzają, a podawane przez nie powody mogą być zaskakujące. Niektóre twierdzą, że zabijała ich nuda, monotonia i przewidywalność w związku. Inne stwierdzały, że czuły się niedoceniane lub były traktowane przez mężów przedmiotowo. Niekiedy powodem do skoku w bok była chęć ponownego poczucia się atrakcyjną, młodą, adorowaną i kochaną, czego nie dawał im dotychczasowy związek.

Bardzo często do zdrady dochodzi po spożyciu alkoholu lub w czasie pobytu w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach w czasie urlopu lub firmowych szkoleń. Wtedy zdarza się, że paniom puszczają hamulce i zapominają o zasadach i wierności. Trzeba oddać sprawiedliwość, że nie dotyczy to tylko kobiet, ale również mężczyzn, którzy poddają się chwilowym fascynacjom i przestają myśleć racjonalnie.

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku w Polsce, częściej zdradzają mężczyźni (61,4 proc.) w stosunku do kobiet (38,6 proc.). (Fot. Getty Images)

Trzeba jednak przyznać, że to kobiety mają szczególną zdolność zwracania na siebie uwagi, prezentowania swojej seksualności oraz atrakcyjności, zaś mężczyźni najczęściej biorą to za zachętę do flirtu lub romansu. Dodatkowo wielu mężczyzn uważa, że zakazany owoc lepiej smakuje, chociaż już Salomon przestrzegał, że "wargi cudzej żony ociekają miodem i gładsze niż oliwa jest jej podniebienie, nie pożądaj w swym sercu jej piękności i niech cię nie złapie mruganiem swych powiek”.

Mężczyźni powinni także pamiętać, że związek z atrakcyjną kobietą wcale nie musi dawać szczęścia, a może nawet powodować wiele cierpienia, ponieważ nawet wierne kobiety potrafią być okrutne. W sposób żartobliwy wypowiedział się na ten temat Albert Camus: "Są kobiety, które nie lubią zadawać cierpień kilku mężczyznom jednocześnie i wolą zajmować się jednym: to kobiety wierne”.

W podobnym tonie o zjawisku zdrady kobiet wyraził się Kornel Makuszyński: "Subtelność kobieca jest tak cudowna, że kobieta żałuje cię już na kilka dni przedtem, zanim cię zdradziła”.

Zdrada naturalną konsekwencją ludzkiej natury?

Już u Woltera odnajdziemy próbę "usprawiedliwiania” ulegania słabościom przez mężczyzn, bowiem jak stwierdził -  "z takiej mąki są już zrobieni młodzieńcy na całym świecie, że choćby pokochali piękność pochodzącą prosto z nieba, w pewnych momentach będą ją zdradzać ze służącą karczmarza”.

Pewnie na jego stanowisko miały wpływ obowiązujące wtedy standardy oceniania roli kobiety w życiu mężczyzny i w społeczeństwie, ale i tak trudno się zgodzić z taką postawą. Natomiast Roberto Rocca powiedział kiedyś, że "gdyby wszystkie kobiety były wierne, z kim mężczyźni zdradzaliby swoje żony?"... Jest to chyba pewne uogólnienie, bo przecież we współczesnym świecie jest wiele kobiet samotnych z wyboru lub z konieczności oraz kobiet krzywdzonych w związkach, które chyba mają prawo poszukiwać swojego wymarzonego partnera, a mężczyźni związani słowem lub ślubem nie powinni wykorzystywać ich szczególnej sytuacji.

Oczywiście na świecie jest także wielu zdradzanych mężczyzn. Wprawdzie takich nieszczęśników Antoni Czechow pociesza słowami: "Jeżeli zdradza cię żona, ciesz się, że zdradziła ciebie, a nie ojczyznę”, ale czy jest to wystarczająca pociecha nawet dla największych patriotów?

Na koniec trzeba stwierdzić, że wierność ma ogromne znaczenie w życiu człowieka i często wartościuje nasze związki, czyniąc je pięknymi i ponadczasowymi, co celnie wyraził Milan Kundera ("Nieznośna lekkość bytu") słowami: "Wierność jest pierwszą z cnót; to ona nadaje naszemu życiu jednolitość – w przeciwnym wypadku rozprysnęłoby się na tysiące chwilowych wrażeń, jak na tysiąc szklanych odłamków”.

Wszyscy wiemy, że wierność ma ogromne znaczenie w życiu kobiet i mężczyzn, a zdrada bardzo boli i powoduje, że nie mogąc wybaczyć, ludzie odchodzą od siebie. Jedni wybaczają, ale nie zapominają i chociaż pozostają w związku, to już nic nie jest takie samo - ani ludzie, ani ich relacje. Inni nie tolerują żadnej zdrady i natychmiast odchodzą, a sama zdrada pozostawia w ich psychice ranę, która nigdy się nie zabliźni.

Źródła:
*https://www.ofeminin.pl/milosc/zdrada-jak-wybaczyc-przezyc-i-co-zrobic-kiedy-sie-jej-dopuscimy/le3566g
*https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/zwiazki-i-seks/maz-codziennie-wyznawal-jej-milosc-okazalo-sie-ze-od-lat-zyl-na-dwa-domy-5594549
*https://www.focus.pl/artykul/w-tych-zawodach-najczciej-zdradzamy-co-sprzyja-romansom-w-pracy
*https://www.zamyslenie.pl/kategorie/wiernosc_zdrada/<\I>

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.4 / 18

Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 29.09.2023
GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement