Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co wiecie o Londynie?

Co wiecie o Londynie?
Na zdj. okładka książki, którą każdy miłośnik Londynu powinien mieć w swojej biblioteczce.
Nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn wyszła książka Wiesława Horabika "Sekrety Londynu”. Choć autor nigdy w Londynie nie mieszkał, stworzył wyjątkową książkę mogącą stanowić przewodnik nawet dla tych, którzy już się tu zadomowili.
Advertisement
Advertisement

Wydawnictw na temat Londynu można znaleźć wiele – najczęściej są to jednak typowo turystyczne przewodniki sugerujące gdzie można dobrze zjeść, które z zabytków trzeba zobaczyć lub co ciekawego doświadczyć. Rzadko która z tych książek zwraca jednak uwagę na zmieniający się charakter tego niezwykłego miasta, które po 2004 roku zyskało miano "17. województwa" i do dzisiaj jest wyjątkowym miejscem na mapie ośrodków polonijnych na świecie.

Temat polskości to zresztą tylko jeden z wielu aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę pisząc o tej metropolii. Jak bowiem przygotować książkę o Londynie w taki sposób, aby czytała się jak dobra powieść obyczajowa? Jak w oryginalny sposób opisać ściśle związane z tym miastem historie, postaci czy miejsca, opisywane już tak wiele razy przez innych? I czy to się udało autorowi "Sekretów Londynu”?

Wiesław Horabik, jako filolog angielski, często gościł w Londynie i nie kryje swojego zauroczenia brytyjską stolicą. Swoją książkę podzielił na tematyczne rozdziały, które w barwny sposób opisują historię i tradycję, unikalną brytyjską kulturę oraz symbole miasta nad Tamizą.

Nie mogło zabraknąć rozdziału o królowej Elżbiecie II...

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział "Londyn po polsku”, który kreśli ogólny rys naszej obecności w bastionie brytyjskości. Co prawda autor rozpoczął swą opowieść od emigracji wojennej, podczas gdy już 1931 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wynosiła 44 642 osób, ale rzetelnie oddał obraz "polskiego oswajania Londynu" od tego czasu, wskazując na ogromną rolę gminy Ealing.

Horabik nie mógł też pominąć centrów polskości: Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego czy Klubu Orła Białego, któremu poświęcił wiele miejsca. Wspomniał też pokrótce o Ognisku Polskim, głównie w kontekście restauracji (organizowane jest tu także wiele wydarzeń i spotkań kulturalnych - przyp. red.).

Autor pominął co prawda jakże ważny temat licznych polonijnych organizacji i mediów działających w Londynie, ale pamiętajmy, że nie jest to książka wyłącznie o "polskim Londynie", tylko o mieście multi-kulti o wielu obliczach, a te Wiesław Horabik opisał ze swadą i humorem, prowadząc swą opowieść o sercu Wielkiej Brytanii jak o miejscu niemal z bajki.

Historia "polskiego Londynu" z pewnością zainteresuje wielu czytelników...

Można więc poczytać o nieodżałowanej, zmarłej w ubiegłym roku królowej Elżbiecie II, o Charliem Chaplinie, Kubie Rozpruwaczu, ale też o popołudniowej angielskiej herbatce, fenomenie pubów, znaczeniu truskawek na Wimbledonie, brytyjskich tajnych agencjach czy londyńskich czarownicach...

Nie zabrakło nawet rozdziału poświęconego "angielskiej róży", czyli zmarłej tragicznie w 1997 roku księżnej Dianie. Jak zauważa autor, "historia Diany Spencer jest bodaj najbardziej urealnioną historią Kopciuszka, choć z tragicznym zakończeniem"...

Wiesław Horabik nie zapomniał o takich londyńskich ikonach jak czerwone "piętrusy" mknące po ulicach miasta, "oku miasta", liczącej prawie 10 wieków twierdzy położonej w niemal samym centrum, tuż przy moście Tower Bridge... Ciekawie opisał tradycję klubów "tylko dla dżentelmenów", historię firmy aukcyjnej Christie's i słynny nie tylko wśród miłośników teatru szekspirowski The Globe.

Wszystko to uzupełnione jest ciekawymi archiwalnymi fotografiami – zresztą oprawa graficzna książki zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Ciekawa oprawa graficzna książki sprawia, że jej lektura jest jeszcze przyjemniejsza...

"Sekrety Londynu” można polecić nie tylko tym, którzy chcieliby zwiedzić to szczególne miasto, konkurujące z Nowym Jorkiem o miano "stolicy świata”. To także przewodnik dla tych Polaków, którzy już tu mieszkają, a często nie zdają sobie sprawy, z jakimi fascynującymi faktami wiążą się miejsca tuż za rogiem ich ulicy.

Londyn jest bowiem skarbnicą historii i miastem tak magicznym, że niezmiennie stanowi natchnienie dla kolejnych pokoleń pisarzy, poetów czy malarzy.

Londynek.net objął patronat medialny nad książką.

Więcej podobnych przewodników można znaleźć poprzez stronę Domu Wydawniczego Księży Młyn.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.36 / 14

Comments
 • Rav80
  3 February, 15:24

  Sluszna uwaga, ludzie mieszkaja tu latami a nosa nie wychylaja z domu bo tylko praca sie liczy, a zobaczyc Londyn tak serio to trzeba wychodzic i poznawac!

 • Greenfordzianka
  3 February, 15:27

  Ja znam Londyn, ale głównie zachodni bo tu mieszkam. Ale wybieram się czasem do muzeum czy na jakieś imprezy na powietrzu głównie latem do centrum... Chyba nie każdy z nas interesuje się tak Londynem bo musimy myśleć o bycie. A na wyjścia też pieniądz potrzebny!

 • Observator
  4 February, 10:33

  Książek o Londynie nigdy za dużo. Ja bardzo lubię to miasto chociaż wysysa ze mnie siły i kasę

 • Drakus
  5 February, 20:39

  Taka książka to na pewno skarbnica wiedzy i opisuje wiele faktów, o których nie mamy pojęcia. Chętnie poznam prawdę tam opisującą Paradę Zwycięstwa w Londynie po II wojnie światowej. Wiele faktów z historii nas łączy, ale brakuje nam czasu na naukę. Słyszymy tylko o Dywizjonie 303, który walczył gdy Londyn spowijał dym. Miło jest odwiedzić miejsca pamięci Polskich bohaterów i wypić za nich Tyskie podobno. Poznali nas przez lata i jesteśmy im bardzo bliscy. Przyjaźń czuć w każdym urzędzie, dosłownie każdy pragnie nam pomóc.

Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement
Rates by NBP, date 24.03.2023
GBP 5.3417 złEUR 4.6911 złUSD 4.3742 złCHF 4.7623 zł

News


Advertisement

Sport


Advertisement