Menu

€25,000 damages for Tesco worker

€25,000 damages for Tesco worker
Tomasz Gil pracował na nocne zmiany w sklepie Tesco w Carlow. (Fot. Breakingnews.ie/screenshot)
A former Tesco employee, who took a €25,000 voluntary redundancy package unaware he had an option of continuing to work night shifts in the store, has been awarded €25,000 damages on top of his original €25,000 redundancy pay-out.
Advertisement
News available in Polish

Tomasz Gil pracował na nocne zmiany w sklepie Tesco w Carlow, kiedy pod koniec 2014 r. - wraz z ponad 30 kolegami - został poinformowany, że detalista rezygnuje z zatrudniania pracowników w nocy.

W związku z tym Polakowi zaproponowano cztery opcje: mógł zacząć pracę na dzienne zmiany, dobrowolnie zwolnić się i otrzymać odprawę, przejść czterotygodniowy okres próbny w innym dziale lub na jakiś czas przerwać pracę w Tesco.

Problem w tym, że Gil nie wiedział, że część pracowników jednak utrzyma dotychczasowe posady. Mężczyzna przyznał w sądzie, że gdyby zdawał sobie sprawę, iż jest szansa na kontynuowanie dotychczasowej pracy, nigdy nie wybrałby odprawy z tytułu zwolnienia - informuje Breakingnews.ie.

Podkreślił, że posiadanie stałego zatrudnienia było dla niego dużo bardziej atrakcyjne niż jednorazowa wypłata w wysokości 25 tys. euro. Dodał, że jego żona i córka mieszkają w Polsce i wysyła im pieniądze na utrzymanie. Poza tym, rok zajęło mu znalezienie nowej pracy w piekarni, w której zarabiał mniej niż w Tesco.

John Nolan, kierownik sklepu w Tesco Carlow, przekonywał w sądzie, że Gil był świadomy wszystkich swoich praw i był zainteresowany jedynie przyjęciem odprawy w wysokości 25 tys. euro.

Inaczej sprawę przedstawił adwokat Polaka. Jego zdaniem, podczas rozmowy Gila z kierownictwem nie było przedstawiciela związku zawodowego. Nie było też żadnego tłumacza ani prawnika, który pomógłby mężczyźnie ​​lepiej zrozumieć sytuację.

Adwokat dodał, że jego klient dowiedział się, że 15 z 32 pracowników nocnych pozostaje w pracy dopiero po tym, jak zaakceptował opcję dobrowolnego odejścia z pracy.

Sędzia O'Connor przyznał w ubiegłym tygodniu, że polski pracownik nie został poinformowany przez kierownictwo o piątej opcji - czyli o możliwości kontynuowania pracy na nocnych zmianach. Orzekł, że Polak może zachować wypłatę z tytułu zwolnienia i przyznał mu 25 tys. euro odszkodowania.

Czytaj więcej:

Facebook usunął fałszywe konta w UK promujące mowę nienawiści

Polka zmuszona do wyjazdu z UK przez Brexit

Polska konsul na Jersey o pogróżkach: "Nie chciałam być drugą Jo Cox"

Polka walczy o odszkodowanie. W pracy straciła włosy, ucho i kciuk

4-latek poparzył się czekoladą. Ryanair zapłaci 25 tys. euro odszkodowania

W co drugim samolocie ginie walizka

£30 tys. za poślizgnięcie się na ptasich odchodach

AI broni Polaków na Wyspach przed mową nienawiści w sieci

Prawo.pl: Większe odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych

Polski chirurg zwolniony za obrażanie muzułmanów. Teraz walczy o odszkodowanie

Brexit: Więcej przestępstw nienawiści przez "toksyczny" język polityków

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement