Menu

Covid: Some foreign travel opening on 17 May - Boris Johnson

Covid: Some foreign travel opening on 17 May - Boris Johnson
Co odparł Johnson dopytywany, czy ludzie mogą planować letnie wakacje...? (Fot. Getty Images)
Prime Minister Boris Johnson has indicated there will be some 'opening up' of foreign travel on 17 May - but said it was important to be cautious.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z rządowym planem wychodzenia z lockdownu, dopuszczenie podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu mogłoby nastąpić najwcześniej w trzecim etapie, rozpoczynającym się 17 maja. Natomiast w tym tygodniu rząd ma ogłosić, które kraje oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, od czego zależy, jakie będą obowiązywać wymogi w zakresie testów i kwarantanny po przyjeździe z nich.

Jednak dotychczas rząd nie potwierdził w wiążący sposób, że zniesienie zakazu podróży faktycznie nastąpi 17 maja, a dzisiaj posłowie skupieni w ponadpartyjnej grupie parlamentarnej wezwali rząd, by w związku z rozprzestrzeniającymi się na świecie nowymi wariantami koronawirusa, na razie nie znosił zakazu.

Johnson zapytany o tę kwestię zasugerował, że może nastąpić tylko częściowe dopuszczenie podróży. "Chcemy dokonać jakiegoś otwarcia 17 maja, ale nie sądzę, aby mieszkańcy tego kraju chcieli widzieć napływ chorób z innych miejsc. Ja na pewno nie i musimy być bardzo, bardzo twardzi i musimy być tak ostrożni, jak to możliwe, gdy będziemy się otwierać" - stwierdził.

Dopytywany, czy ludzie mogą planować letnie wakacje, odparł: "Powiemy więcej, tak szybko, jak tylko będziemy mogli. Myślę, że nastąpi pewne otwarcie do 17 maja, ale musimy być ostrożni, musimy być rozsądni, musimy upewnić się, że nie zobaczymy wirusa, który do nas wraca".

Data 17 maja dotyczyłaby tylko mieszkańców Anglii. Szefowie rządów Szkocji i Walii już wcześniej wyrazili opinię, że to zbyt wczesny termin na wznowienie wyjazdów za granicę, a rząd północnoirlandzki na razie nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Johnson oświadczył także, że jest spora szansa, iż od 21 czerwca, gdy przewidziany jest ostatni etap wychodzenia z lockdownu, zniesiony zostanie obowiązek zachowywania dystansu społecznego. Obecna zasada "jednego metra plus" stanowi, że dystans powinien wynosić przynajmniej jeden metr, jeśli są inne środki zabezpieczające przed transmisją wirusa, a jeśli ich nie ma, powinny być dwa metry.

Czytaj więcej:

Szef Ryanair: "Nie słuchajcie rządu UK i rezerwujcie zagraniczne wakacje"

EasyJet krytykuje plany rządu UK ws. wznowienia zagranicznych podróży

USA: Departament Stanu odradza podróże do ponad 100 krajów, w tym Polski

UK: Wakacje we Francji czy Włoszech "mogą być możliwe już w czerwcu"

Podróże po Europie: By polecieć do Chorwacji i Grecji zaszczepieni już nie potrzebują testu

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement