Menu

Congestion charge to rise to £15 next week and apply at evenings and weekends

Congestion charge to rise to £15 next week and apply at evenings and weekends
Wyższa opłata będzie obowiązywać przez siedem dni w tygodniu w godz. 7:00-22:00. (Fot. Getty Images)
The congestion charge will rise to £15 from next week and apply in the evenings and weekends to tackle rising levels of traffic in central London, Sadiq Khan confirmed today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zmiany oznaczają, że od najbliższego poniedziałku opłata w wysokości 15 funtów będzie obowiązywać przez siedem dni w tygodniu w godz. 7:00-22:00. Obecnie obowiązuje tylko w dni powszednie w godz. 7:00-18:00.

Władze Londynu mają nadzieję, że podwyżka i wydłużone godziny poboru opłat zniechęcą londyńczyków do wsiadania za kółko, dzięki czemu podróże samochodem zmniejszą się o jedną trzecią, emisja spalin spadnie o 11 proc., a ulice Londynu będą bezpieczniejsze dla pieszych i rowerzystów. 

Transport for London (TfL) poinformował, że liczba samochodów w Congestion Charge Zone (CCZ) już powróciła do poziomu sprzed blokady. "Co więcej, liczba ta może się podwoić, ponieważ ludzie stosują się do rządowego polecenia, aby unikać transportu publicznego" - ostrzegł TfL.

Na ulicach ma być mniej samochodów, a więcej rowerzystów. (Fot. Getty Images)

Z opłaty zwolnieni są tymczasowo pracownicy NHS, osoby zatrudnione w domach opieki, personel karetek pogotowia, a także urzędnicy i pracownicy organizacji charytatywnych, zaangażowani w walkę z pandemią.

Podniesienie należności za wjazd do strefy CCZ było jednym z warunków, który musiał spełnić Transport for London, aby otrzymać rządową pomoc w wysokości 1,6 miliarda funtów. Po wprowadzeniu pod koniec marca restrykcji w celu zatrzymania epidemii koronawirusa, w tym m.in. zakazu wychodzenia z domów i przemieszczania się bez potrzeby, komunikacja miejska w Londynie poniosła ogromne straty.

Ze względu na pandemię od 23 marca pobieranie opłat za wjazd do płatnych stref w Londynie zostało zawieszone i przywrócono je 18 maja.

Jak informuje Standard.co.uk, obecna podwyżka i wydłużone godziny poboru opłat to środki "tymczasowe", ale nie ogłoszono daty ich wycofania. 

Czytaj więcej:

York pierwszym miastem w UK z zakazem wjazdu samochodów do centrum

Dyplomaci nie płacą kar i mandatów. Londyn traci miliony funtów

Londyn: Burmistrz zamyka część stolicy dla ruchu kołowego i przywraca Congestion Charge

Zielone tablice rejestracyjne w UK już jesienią

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.09.2021
  GBP 5.3815 złEUR 4.5912 złUSD 3.9276 złCHF 4.2307 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement