Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

World Cup winner in jumping: "The Germans and Austrians have mastered something we don't know about"

World Cup winner in jumping: "The Germans and Austrians have mastered something we don't know about"
Norweg Halvor Egner Granerud zdobył w ubiegłym sezonie Puchar Świata w skokach narciarskich. (Fot. Bjoern Reichert/NordicFocus/Getty Images)
The total domination of the Germans and the Austrians at the inauguration of the World Cup in ski jumping in Ruka must have some deeper background that we don't know about yet, said last World Cup winner Halvor Egner Granerud, for whom the competitions in Finland, as he described, were a disaster.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Po każdym skoku przyglądałem się uważnie ich sprzętowi i nic szczególnego nie zauważyłem. Moim zdaniem grają fair i w Finlandii byli po prostu lepsi, lecz jeżeli wszyscy w drużynie skaczą równo i dobrze, to muszą mieć coś, o czym my jeszcze nie wiemy" - stwierdził skoczek na antenie kanału norweskiej telewizji NRK.

Komentatorzy kanału Viasat zauważyli, że Norweg był w sobotę 16., natomiast wśród 15 najlepszych skoczków aż 12 reprezentowało Niemcy i Austrię. W niedzielę Granerud zajął 10. miejsce, lecz w pierwszej dziesiątce znalazło się aż czterech Niemców i Austriaków. "Jest tu coś dziwnego. Oni totalnie dominują" - podkreślono.

Były reprezentant Norwegii, a obecnie komentator NRK Johan Remen Evensen stwierdził, że "powodem aż takiej różnicy mogą być nowe przepisy i kombinezony, które są teraz mierzone w technice 3D - w skokach pomiary sprawiają, że wykorzystując dozwolone marginesy, można uzyskać zupełnie inną siłę nośną, która z kolei wymusza zmianę techniki. Wszystkie elementy muszą współgrać i może właśnie to przeoczyliśmy, a oni dopracowali do perfekcji".

Dodał, że "jest to dopiero początek sezonu i pierwszy weekend PŚ, a w skokach jest podobnie jak w F1, kiedy kierowca otrzymuje nowy bolid, to musi się do niego przyzwyczaić, a to zajmuje trochę czasu".

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl skomentował z kolei, że Niemcy i Austriacy musieli coś udoskonalić w kwestii nart, kombinezonów lub wiązań, ale nie ma pojęcia co, ponieważ nic nie zauważył.

"Oglądamy teraz godzinami nagrania z transmisji z Ruki i szczegółowo analizujemy w powiększonych stop-klatkach każdy detal u tych skoczków, ponieważ aż tak duża różnica w poziomie pomiędzy dominującymi Niemcami i Austrią, a dramatycznie słabszą Norwegią, Polską i Słowenią, jest właściwie niemożliwa" - wyjaśnił na antenie NRK.

Czytaj więcej:

PŚ w skokach: Austriak Kraft wygrał inauguracyjny konkurs w Ruce, 21. miejsce Kubackiego

PŚ w skokach: Kraft znów najlepszy w Ruce, 21. miejsce Żyły

Bez zmian w polskiej kadrze na zawody PŚ w skokach w Lillehammer

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2024
  GBP 5.0353 złEUR 4.3067 złUSD 3.9682 złCHF 4.5113 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement