Menu

Winter K2 and a new road to Annapurna - goals of Polish climbers in 2019

Winter K2 and a new road to Annapurna - goals of Polish climbers in 2019
Piotr Tomala jest zdobywcą dwóch ośmiotysięczników, uczestnikiem zimowej wyprawy na K2 i akcji ratunkowej na Nanga Parbat , w której uratowano Francuzkę Elisabeth Revol. (Fot. Facebook/Piotr Tomala)
A January unification trip to the Lenin Peak in Pamir (7134 m above sea level), marking a new route to Annapurna or a December expedition on the last eight-thousand-meter K2 mountain (8,511 m above sea level) in winter - these are the plans of the best Polish climbers in 2019.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

O nowej drodze na jeden z niższych (10. pod względem wysokości), ale najtrudniejszych ośmiotysięczników Annapurnę (8 091 m n.p.m.) marzy czołowy polski himalaista młodego pokolenia Adam Bielecki. Jego największym wyzwaniem i celem na 2019 rok jest północno-zachodnia ściana. Wyprawa miałaby wyruszyć wiosną. Do marca 2012 roku, według danych różnych portali internetowych zajmujących się statystykami górskimi, wierzchołek zdobyło 191 osób, a 70 poniosło śmierć.

"Ta ściana nie ma żadnego przejścia. Próbowałem już na niej działać i wtedy się nie udało. Chciałbym wrócić i dokończyć rozpoczęty rok temu projekt. Co do zespołu plan się krystalizuje. Jestem też zainteresowany udziałem w kolejnej polskiej zimowej wyprawie na niezdobyty ostatni ośmiotysięcznik K2" – stwierdził 35-letni Bielecki, który wszedł na pięć ośmiotysięczników, w tym dwa z nich zimą jako pierwszy w świecie (Gaszebrum I 2012 i Broad Peak 2013).

Natomiast głównym celem projektu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020, którego szefem od maja jest 46-letni lublinianin Piotr Tomala, ma być wyprawa na niezdobyty zimą ostatni ośmiotysięcznik – K2 (8 611 m n.p.m.) w Karakorum. Jej początek jest planowany na grudzień przyszłego roku. Będzie to trzecia zimowa akcja Polaków na drugim co do wysokości szczycie globu; pierwsza - w sezonie 2003/04 i druga 2017/18, których kierownikiem był piąty na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki, nie przyniosły powodzenia.

Poprzedzić zimową ekspedycją na K2 mają szeroko zakrojono przygotowania, m.in. styczniowa wyprawa w Pamir na siedmiotysięczny Pik Lenina (inna nazwa to szczyt Awicenny) oraz dwie tzw. unifikacyjne - latem w Karakorum na Broad Peak (8 051 m n.p.m.) i właśnie K2.

We wszystkich trzech akcjach mają uczestniczyć utalentowani alpiniści młodego pokolenia, którzy dopiero nabierają doświadczenia w górach wysokich.

"Wszystko ma służyć temu, by wydłużyć ławkę polskich himalaistów, którzy mają doświadczenia w górach wysokich zimą. Wbrew pozorom takich osób wcale nie jest tak wiele... " – podkreślił Tomala, zdobywca dwóch ośmiotysięczników, uczestnik zimowej wyprawy na K2 i styczniowej ratunkowej akcji na Nanga Parbat (wraz Bieleckim, Denisem Urubko i Jarosławem Botorem), w której uratowano schodzącą ze szczytu Francuzkę Elisabeth Revol, a na wysokości ponad 7 000 m n.p.m. pozostał Tomasz Mackiewicz.

Polacy zdobyli 10 z 14 ośmiotysięczników zimą, w tym jeden (Sziszapangma) wspólnie z Włochem Simonem Moro. Pionierem zimowego himalaizmu był zmarły w 2000 roku Andrzej Zawada. To pod jego wodzą jako kierownika pierwsi zimą na szczycie najwyższej góry na świecie - Mount Everestu (8 848 m n.p.m.) - stanęli Wielicki i Leszek Cichy. Wydarzenie z 17 lutego 1980 roku zapoczątkowało zimową eksplorację ośmiotysięczników. Jedynym wierzchołkiem powyżej tej granicy, na który człowiek nie wszedł zimą pozostaje K2.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 13.04.2021
  GBP 5.2727 złEUR 4.5627 złUSD 3.8342 złCHF 4.1473 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement