Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Putin lies claiming depleted uranium missiles are nuclear weapons

UK: Putin lies claiming depleted uranium missiles are nuclear weapons
Zubożony uran jest również stosowany w pancerzach czołgów i pojazdów bojowych. Na zd. czołg Challenger 2. UK wysyła do Kijowa 14 takich czołgów, by wspomóc Ukraińców w walce z Rosją. (Fot. Getty Images)
Depleted uranium missiles are not nuclear weapons, the British Defense Ministry said yesterday in response to Putin's comment that Britain's transfer of such missiles to Ukraine would amount to an escalation because 'the West has begun to use nuclear weapons.'
News available in Polish

Takie pociski nie mają nic wspólnego z bronią jądrową. Rosja jest zaangażowana w celową dezinformację dotyczącą dostarczania Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem - informuje ministerstwo.

Technologia ta jest wykorzystywana w produkcji broni, ponieważ pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerzy czołgów ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne.

"To standardowy komponent, który nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani jej możliwościami. Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować" – podkreślił resort obrony.

Zubożony uran jest również stosowany w pancerzach czołgów i pojazdów bojowych jako warstwa pośrednia między płytami pancerza a kadłubem. Ochrona tego poziomu, która jest stosowana, w tym w pancerzu niektórych modyfikacji amerykańskiego czołgu głównego M1 Abrams, jest uważana za praktycznie nie do przebicia dla zdecydowanej większości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym radzieckiej i rosyjskiej.

"Przekazanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem nie jest eskalacją zagrożenia nuklearnego" - oświadczył dzisiaj minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, cytowany przez agencję Reutera.

Cleverly odpowiedział w ten sposób na słowa rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, który potępił dostarczanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem przez Londyn i stwierdził, że Wielka Brytania "eskaluje zagrożenie nuklearne".

Władze Wielkiej Brytanii potwierdziły w poniedziałek, że dostarczają Ukrainie ten rodzaj amunicji, który może łatwiej przenikać przez czołgi i pancerze ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne - przypomniał Reuters.

"Nie ma mowy o eskalacji nuklearnej. Jedynym krajem na świecie, który mówi o kwestiach nuklearnych jest Rosja. Nie ma żadnego zagrożenia dla Rosji, chodzi wyłącznie o pomoc Ukrainie, by mogła się bronić" - podkreślił Cleverly.

Czytaj więcej:

"The Sun": Putin wierzył, że wojna na Ukrainie doprowadzi do rozpadu NATO

Rząd UK: "Chiny powinny zachęcić Putina do wycofania wojsk z Ukrainy"

Władimir Putin objęty nakazem aresztowania przez Trybunał w Hadze

Politico: NATO potrzebuje co najmniej 300 tys. żołnierzy, by powstrzymać Rosję

Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę

    Rates by NBP, date 22.09.2023
    GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł

    Sport