UK plan for national mRNA cancer vaccine advance
Po sukcesie szczepionek na koronawirusa, które wykorzystują tę samą technologię kwasu rybonukleinowego (mRNA - messenger RNA), naukowcy chcą teraz sprawdzić, jak można ją wykorzystać do walki z nowotworami.
Eksperci mają nadzieję, że dzięki mRNA do 2030 roku uda opracować się spersonalizowany rodzaj leczenia dla ok. 10 tys. pacjentów.
We today announced signing an MoU with the UK government to accelerate trials for personalized #mRNA #immunotherapies. Our objective: providing personalized cancer therapies for up to 10k patients by end 2030 in clinical trials or as authorized treatments. https://t.co/bOWTuR7ty2 pic.twitter.com/A5e29bHk4p
— BioNTech SE (@BioNTech_Group) January 6, 2023
Jak podkreślają media, Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zamierza wdrożyćten plan.
Firma BioNTech prowadzi już kilka międzynarodowych prób szczepionek przeciwnowotworowych na własną rękę. Przedstawiciele koncernu uważają, że wsparcie Wielkiej Brytanii może być nieocenione, ponieważ kraj słynie z osiągnięć naukowych i posiada odpowiednią infrastrukturę do badań medycznych.
Niektórzy pacjenci biorący udział w badaniach będą mieli już za sobą skuteczne leczenie nowotworowe. Jak się sądzi, szczepionka może okazać się dla nich kluczowa, aby zapobiec nawrotowi choroby.
Drugą grupą pacjentów mają być osoby z zaawansowanymi nowotworami. Szczepionka ma pomóc zmniejszyć jego skalę i "przywrócić nad nim kontrolę".
Up to 10,000 cancer patients in the UK could receive personalised mRNA treatment vaccines by 2030 as part of research deal with BioNTech https://t.co/EgA7SX3048
— Fergus Walsh (@BBCFergusWalsh) January 6, 2023
W przeciwieństwie do chemioterapii, która atakuje wiele różnych komórek (nie tylko nowotworowych), terapia mRNA jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i przedstawia układowi odpornościowemu fragmenty kodu genetycznego konkretnego raka, dzięki czemu może on atakować tylko guz.
Problemem są jednak koszty produkcji takich spersonalizowanych szczepień. BioNTech twierdzi, że docelowo będzie to przystępne cenowo dla systemów opieki zdrowotnej na świecie. Potrzeba jednak znacznie więcej pracy, aby ustalić, czy koszt może być uzasadniony i czy leczenie nową terapią poprawi statystyki związane z umieralnością na raka.
Czytaj więcej:
Badanie: Nawet 400 przypadków raka w UK dziennie "możliwych do uniknięcia"
Szybsze zatwierdzanie leków przeciw rakowi może uratować 1,5 mln ludzi
Polscy naukowcy opatentowali metodę wykrywania predyspozycji do agresywnego raka piersi
Brytyjscy aptekarze alarmują o niedoborach leków na przeziębienie i grypę