Why are railway ticket offices being closed?
Here the PA news agency answers 11 key questions on why this is happening and what the consequences will be.
Agencja informacyjna PA Media postanowiła znaleźć odpowiedzi na 10 kluczowych pytań dotyczących tego, dlaczego tak się dzieje i jakie będą tego konsekwencje.
Co dokładnie zapowiedziano?
Rail Delivery Group (RDG), która jest przedstawicielem operatorów kolejowych, przedstawiła propozycję likwidacji niemal wszystkich kas biletowych w Anglii.
Które kasy biletowe mogą zostać zamknięte?
Kasy na największych stacjach w kraju - takich jak dworce kolejowe w Londynie i te zlokalizowane w centrach dużych miast - pozostaną otwarte, ale kasy na pozostałych stacjach mogą zostać wkrótce zlikwidowane.
Na ilu stacjach funkcjonują kasy biletowe?
W Anglii działa ich 1 007 i są obsługiwane przez spółki kolejowe na podstawie umów zawartych z brytyjskim rządem. Kolejne 759 stacji nie oferuje obsługi w kasach biletowych.
https://t.co/6geawJeL06 Why are railway ticket offices being closed? https://t.co/CkJJ2YbHKg
— UK Search (@UKSearch1) July 5, 2023
Dlaczego planuje się likwidację kas?
RDG twierdzi, że chce zmodernizować sposób obsługi klienta.
Ponadto branża kolejowa znalazła się pod presją ze strony rządu, aby zmniejszyć wydatki w związku z ogromnymi stratami spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.
Jaki odsetek biletów jest kupowany w punktach kasowych?
RDG twierdzi, że liczba ta spadła z 24% w 2019 r. do 12% w ubiegłym roku.
Co stanie się z pracownikami kas biletowych w wyniku realizacji tych planów?
RDG zapowiada, że zostaną oni przeniesieni do pracy na peronach i halach dworcowych. Jak twierdzi, takie rozwiązanie zapewni "bardziej zauważalną i przystępniejszą dla pasażerów obsługę".
W jaki sposób pasażerowie, którzy zwykle kupują bilety w kasach, będą mogli zapłacić za przejazd?
RDG twierdzi, że 99% transakcji dokonywanych w kasach w zeszłym roku mogło być bez problemu dokonywanych w automatach biletowych lub online.
W ramach planowanych zmian automaty biletowe zostaną zmodernizowane, a wielu pracowników otrzyma do dyspozycji także urządzenia przenośne do ich sprzedaży.
Co się stanie, jeśli konkretnego biletu nie będzie można kupić na stacji?
Pasażer będzie mógł kupić go w pociągu, w automacie na stacji lub na stacji końcowej - wynika z informacji podanych przez RDG.
Jak na tę propozycję zareagowały związki zawodowe?
Związki zawodowe nie kryją oburzenia. Związek Rail, Maritime and Transport (RMT) zapowiada, że będzie "stanowczo sprzeciwiać się" przedstawionym propozycjom.
Z kolei związek zawodowy Transport Salaried Staffs Association twierdzi, że społeczeństwo "nie chce, aby system transportu kolejowego był w ten sposób ograniczany".
Co na to inne organizacje?
Grupa lobbingowa Railfuture ostrzega, że ten ruch może zmniejszyć przychody, jeśli w efekcie "pasażerowie zrezygnują z podróżowania pociągami".
Natomiast Royal National Institute of Blind People twierdzi, że masowe likwidowanie kas biletowych może mieć "ogromnie szkodliwy wpływ" na możliwość samodzielnego podróżowania osób niewidomych i słabowidzących.
Rząd nie odniósł się dotąd do powyższych komentarzy.
Czytaj więcej:
To ostatnie tygodnie z kasami biletowymi w UK. Ruszają plany ich zamknięcia
Anglia: Na ponad 50 stacjach kolejowych będzie można płacić za przejazd zbliżeniowo