Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wadhurst is named as the best place to live in the UK

Wadhurst is named as the best place to live in the UK
Miasteczko Wadhurst zamieszkuje niespełna 5 tysięcy osób. (Fot. Twitter/@stephen4ward)
Wadhurst in East Sussex has been named as the UK's best place to live. Judges for the Sunday Times said the town offered 'pretty much everything needed for modern life in miniature'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W plebiscycie "Best Places To Live 2023" wyłoniono również zwycięzców w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii oraz w każdym z regionów Anglii.

Jurorzy docenili Wadhurst za dobrą ofertę szkół, dogodne połączenia komunikacyjne, dostępność rozmaitych sklepów przy głównych ulicach i "oszałamiające krajobrazy".

Szczególną uwagę zwraca również działalność miejscowej organizacji charytatywnej Wadhurst Warriors. To grupa zrzeszająca mężczyzn, którzy zainicjowali zbiórkę środków na rzecz szkoły podstawowej w mieście w 2004 roku, a teraz zbierają fundusze dla całej miejscowości.

Miasteczko, które liczy niespełna 5 tysięcy mieszkańców, jest najmniejszą miejscowością spośród wszystkich zdobywców tej nagrody w jej 11-letniej historii.

Jak wygląda Wadhurst oczami Fiony Irving, dziennikarki BBC South East?

Dwa puby, sklep spożywczy, księgarnia, sklep mięsny, sklep z artykułami plastycznymi - to główna ulica, która wymyka się wszelkim schematom.

Niezależnie od tego, czy chcemy sprawdzić ofertę sklepu z winami, poszukać ukrytych skarbów w jednym z dobrze zaopatrzonych sklepów charytatywnych, czy po prostu schronić się w jednej z czterech kawiarni, zdaniem mieszkańców Wadhurst to naprawdę najlepsze miejsce do życia.

To tętniące życiem miasteczko położone jest wśród pięknych krajobrazów Wealden, w pobliżu zalewu Bewl Water i pośród terenów parku narodowego High Weald Area of Outstanding Natural Beauty. Jest to urokliwe miejsce, w którym wyczuwa się atmosferę wspólnoty.

Wśród pozostałych zwycięzców rankingu znalazły się: Liverpool, który wkrótce będzie gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji oraz miasto Whitley Bay w hrabstwie Tyne and Wear, które zdaniem sędziów "szybko nadrabia dystans" do swojego zamożnego sąsiada Tynemouth po "latach zapaści".

Z kolei miasto Chichester w hrabstwie West Sussex, w którym mieszka największa liczba ukraińskich uchodźców przypadająca na jednego mieszkańca niż w jakimkolwiek innym mieście w Wielkiej Brytanii, otrzymało wyróżnienie za dobre szkoły oraz komunikację.

Natomiast Ruthin w Denbighshire uznano za najlepsze miejsce do życia w Walii, Dunkeld w Perthshire zostało wybrane najlepszym miejscem do życia w Szkocji, a Donaghadee w Co Down zajęło pierwsze miejsce w Irlandii Północnej.

Zwycięzcy rankingu w poszczególnych regionach:

 • East: Saffron Walden, Essex
 • Londyn: Crouch End
 • Midlands: Leamington Spa, Warwickshire
 • North and North East: Whitley Bay, Tyne and Wear
 • Irlandia Północna: Donaghadee, Co Down
 • North West: Liverpool
 • Szkocja: Dunkeld, Perthshire
 • South East: Chichester, West Sussex
 • South West: Cirencester, Gloucestershire
 • Walia: Ruthin, Denbighshire
   

Czytaj więcej:

W UK wkrótce "niesamowity" pokaz wiosennego kwitnienia

Finlandia szósty rok z rzędu najszczęśliwszym krajem na świecie. Polska awansuje

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement