Menu

Włoszczowska and Korzeniowski to lead Poland team as flag bearers

Włoszczowska and Korzeniowski to lead Poland team as flag bearers
Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę będą pełnić dwie osoby. (Fot. Facebook/Polski Komitet Olimpijski)
Flag bearers Maja Włoszczowska and Paweł Korzeniowski will lead the Poland Olympic team during the parade of nations in the Tokyo 2020 opening ceremony.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po raz pierwszy w historii w biało-czerwonej ekipie funkcję tę będą pełnić dwie osoby. W przypadku rozpoczynających się w przyszły piątek igrzysk w reprezentacjach wielu krajów zdecydowano się na wariant z damsko-męską parą chorążych.

"Międzynarodowy Komitet Olimpijski w tym roku zaproponował, żeby chorążymi podczas ceremonii otwarcia igrzysk były dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Pomysł MKOl z optymizmem przyjęło już wiele krajów, w tym Polska. To efekt dążenia do równouprawnienia, które ma doprowadzić - już podczas igrzysk w Paryżu w 2024 roku - aby na olimpijskich arenach wystartowało tyle samo zawodniczek i zawodników" - zaznaczono w komunikacie PKOl.

Włoszczowska, która w listopadzie skończy 38 lat, będzie pierwszą przedstawicielką kolarstwa, która poniesie w takiej uroczystości polską flagę. Jednocześnie drugą kobietą w przypadku letnich igrzysk, a trzecią przy uwzględnieniu również zimowych. Tenisistka Agnieszka Radwańska niosła ją w Londynie, a snowboardzistka Paulina Ligocka w Turynie.

Młodszy o dwa lata Korzeniowski z kolei to trzeci pływak, który pomaszeruje na czele polskiej reprezentacji podczas ceremonii inauguracji zmagań olimpijskich. Wcześniej dostąpili tego wyróżnienia Rafał Szukała w Atlancie i Bartosz Kizierowski w Atenach. "Serdecznie dziękuję za nominację i oczywiście jestem bardzo dumny z faktu zostania chorążym" - napisał na Facebooku Korzeniowski.

Oboje sportowcy, którzy teraz będą pełnić tę funkcję, mają na koncie wiele sukcesów, choć olimpijskie krążki w dorobku ma tylko Włoszczowska. W Pekinie i Rio de Janeiro wywalczyła ona srebro. Teraz czeka ją czwarty start w imprezie tej rangi - debiut zaliczyła w Atenach, a ze startu w Londynie wyeliminowała ją kontuzja, której doznała na przedolimpijskim zgrupowaniu. Na koncie ma też m.in. 10 medali mistrzostw świata oraz trzy w czempionacie globu w maratonie MTB.

Korzeniowski z kolei jako pierwszy polski pływak w historii wystąpi w igrzyskach po raz piąty. Startował w czterech poprzednich edycjach olimpijskich zmagań. Najbliżej podium był w Atenach, gdy zajął czwarte miejsce w swojej koronnej konkurencji - 200 m stylem motylkowym. Doświadczony zawodnik może się pochwalić m.in. trzema krążkami MŚ i dwoma w MŚ na krótkim basenie.

Czytaj więcej:

Tokio 2020: Gospodarze zrezygnowali ze stref kibica

Serena Williams rezygnuje z igrzysk w Tokio

Polska wysyła do Tokio 215 sportowców

Tokio: Kibic kupił bilety za $40 tys., ale nie zobaczy niczego

Tokio: Djokovic nie zagra na igrzyskach? "Jestem trochę rozdarty"

Tokio: Hotel przeprosił za tabliczki "tylko dla Japończyków"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement