Gigantic new snake species discovered in Amazon rainforest
Zespół naukowców z Queensland w Australii udał się do Amazonii w Ekwadorze na zaproszenie plemienia Waorani, aby szukać tam anakond, o których "chodziły słuchy, że są największe na świecie". Nieznany wcześniej gatunek został nazwany przez naukowców północną zieloną anakondą (Eunectes akayima) – powiadomili badacze.
Nowy gatunek węża odkryto podczas 10-dniowej ekspedycji na tereny zamieszkane przez plemię Waorani. Naukowcy, płynąc łódką po rzece, "znaleźli kilka leżących anakond, czających się na płyciźnie w oczekiwaniu na ofiarę" – napisał w oświadczeniu przewodzący zespołu badaczy, prof. Bryan Fry, biolog z Uniwersytetu Queensland.
"Rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niewiarygodny – jedna ze znalezionych przez nas samic anakondy mierzyła niewiarygodne 6,3 metra" – relacjonował Fry.
Zespół badaczy poinformował, że słyszeli oni o przypadkach zaobserwowania w okolicy węży mierzących 7,5 metra i ważących 500 kg.
Gigantic new snake species discovered in Amazon rainforest | Click on the image to read the full story https://t.co/XmE4Fr35Uw
— MyNBC5 (@MyNBC5) February 24, 2024
Eksperci ustalili, że nowo odkryty gatunek anakondy różni się genetycznie o 5,5 proc. od południowej zielonej anakondy, która żyła prawie 10 mln lat temu.
"To istotna różnica. Dla porównania, ludzie różnią się od szympansów zaledwie o 2 proc." – zauważył Fry.
Odkrycie, dokonane podczas kręcenia nowego serialu dla kanału National Geographic, zostało opisane w dzienniku internetowym MDPI Diversity.
Zielone anakondy to – według brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej - najcięższe węże na świecie. Najcięższy znany osobnik ważył 227 kg i miał 8,43 metra długości i 1,11 metra w obwodzie.
Wężami dłuższymi od anakond bywają pytony siatkowe, które często mierzą ponad 6,25 metra, ale są to zwierzęta lżejsze.
Gigantic new snake species discovered in Amazon rainforest https://t.co/na6FpsFqDE
— CTV News Northern Ontario (@CTVNewsNorthern) February 24, 2024
Naukowcy, którzy odkryli nowy gatunek węża, ostrzegają, że wylesienie Amazonii na skutek zagarniania coraz większych obszarów pod uprawy rolnicze spowodowało utratę 20-31 proc. środowiska naturalnego w regionie, co może mieć negatywne skutki dla 40 proc. lasów Amazonii do 2050 roku.
Fry podkreślił, że zagrożeniem dla anakond, które żyją w tak rzadkich ekosystemach, są też pożary lasów, susze i zmiany klimatyczne.