UK universities struggle to recruit international students as visa applications plummet

Z najnowszych danych wynika, że liczba wniosków o wydanie sponsorowanej wizy studenckiej spadła o 40%, co sugeruje, że ograniczenia wizowe wprowadzone przez poprzedni rząd nadal utrudniają rekrutację.
W ubiegłym miesiącu Home Office otrzymało zaledwie 28 200 wniosków, co stanowi znaczny spadek w porównaniu do liczby 38 900 odnotowanej w czerwcu 2023 roku.
Spadek liczby studentów zagranicznych może mieć poważne konsekwencje finansowe dla brytyjskich instytucji szkolnictwa wyższego, z których wiele w dużym stopniu polega na dochodach generowanych z opłat od studentów zagranicznych.
Enroly, serwis internetowy umożliwiający studentom zagranicznym zapisywanie się na studia, poinformował, że dane z 31 brytyjskich uniwersytetów wskazują na 41-proc. spadek liczby wpłat i przyjęć studentów zagranicznych odnotowanych do tej pory w lipcu.
We have seen first-hand, working with students unjustly stripped of their right to study, just how international students can be treated. The reality is we need a system which respects them.https://t.co/c87MkxbVWb
— Migrant Voice ð§¡ (@MigrantVoiceUK) July 14, 2024
Spadek jest szczególnie wyraźny w przypadku podyplomowych studiów magisterskich, gdzie liczba studentów spadła o 55% w porównaniu do 2023 r., podczas gdy liczba studentów studiów licencjackich spadła o 23%.
Od stycznia studenci zagraniczni kształcący się na studiach podyplomowych lub licencjackich nie mogą sprowadzać członków rodziny lub osób pozostających na ich utrzymaniu na podstawie wizy studenckiej.
Mark Corver, dyrektor generalny DataHE, firmy konsultingowej zajmującej się szkolnictwem wyższym, zwrócił uwagę, że uzależnienie uczelni od opłat pobieranych od studentów zagranicznych wynika z faktu, że poprzedni rząd nie podnosi krajowego czesnego z poziomu 9 250 funtów od prawie ośmiu lat.
Eksperci ostrzegają, że spadająca liczba studentów zagranicznych wraz z utrzymaniem dotychczasowych stawek czesnego dla studentów z UK w Anglii oznacza kłopoty dla całego sektora.
Corver zasugerował, że sierpniowe wyniki egzaminów A-level będą miały kluczowe znaczenie dla kondycji finansowej uniwersytetów, ponieważ lepsze oceny z egzaminów mogą zachęcić większą liczbę absolwentów szkół do podjęcia studiów wyższych, potencjalnie kompensując przewidywane straty związane ze studentami zagranicznymi.
Czytaj więcej:
Londyński uniwersytet pokonał Oxford i Cambridge i jest drugą najlepszą uczelnią na świecie
UK: Prawie 1,8 mln osób ma dług studencki o wartości 50 000 funtów lub więcej
Lista 15 najlepszych uniwersytetów w UK pod kątem "szans na zatrudnienie" dla absolwentów