Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: The FDA has approved another oral drug for Covid-19

USA: The FDA has approved another oral drug for Covid-19
FDA wyjaśniła, że lek firmy Merck nie jest dopuszczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat, ponieważ jego składniki mogą wpływać na wzrost kości i chrząstki. (Fot. Getty Images)
The US Food and Drug Administration (FDA) yesterday approved Merck & Co's emergency antiviral pill for the treatment of Covid-19 in high-risk adult patients. This is the second drug of its kind that has been approved by the FDA within two days.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Lek firmy Merck w badaniu klinicznym, przeprowadzonym na osobach obarczonych wysokim ryzykiem na wczesnym etapie choroby, wykazał zmniejszenie liczby hospitalizacji i zgonów o około 30 proc. Przeznaczony jest do leczenia łagodnego do umiarkowanego przebiegu Covid-19 u dorosłych, u których występuje ryzyko ciężkiej choroby i dla których alternatywne metody leczenia nie są dostępne lub klinicznie nieodpowiednie.

Dzień wcześniej FDA dopuściła w trybie nadzwyczajnym do użytku Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer lek przeciwko Covid-19. Został on dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych, czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

Zdaniem FDA, zarówno tabletki Merck, jak i Pfizera mogą być obiecującymi narzędziami dla osób chorych na Covid-19, zwłaszcza w obliczu szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron, który obecnie dominuje w Stanach Zjednoczonych.

"Ten lek jest również niezwykle łatwy w użyciu" – ocenił Nick Kartsonis, wiceprezes Merck ds. badań klinicznych nad chorobami zakaźnymi.

"Nie wymaga żadnego drugiego leku, aby zwiększyć jego skuteczność, i można go podawać różnym specjalnym grupom pacjentów, w tym osobom, które mają poważne problemy z czynnością wątroby lub nerek. Nie trzeba przy tym martwić się o współdziałanie z towarzyszącymi lekami" - dodał. Kartsonis podkreślił, że lek pomaga zapobiegać replikacji wirusa i powinien być skuteczny przeciwko każdemu wariantowi, w tym Omikronowi.

Czytaj więcej:

Koncern z USA wystąpił o autoryzację tabletki na Covid-19

USA: Koncern Merck ocenia, że jego lek będzie skuteczny na każdy wariant koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement