US: First climate change lawsuit brought against state authorities begins

Prawnik powodów podkreślił, że rzeki wysychają, lodowce się kurczą, w rezultacie czego młode pokolenia doświadczają szkód materialnych, zdrowotnych i psychologicznych. Proces ma potrwać dwa tygodnie. Wniosek do sądu złożono w 2020 roku.
Jedna ze skarżących, Rikki Held, zeznała, że susze spowodowane przez globalne ocieplenie już uderzyły gwałtownie w jej rodzinne ranczo leżące na wschodzie stanu. "Krowy są chude, cielęta umierają", a pożary lasów powodują, że z nieba spada popiół. Tymczasem "mamy wiedzę i technologię, potrzebujemy tylko empatii i chęci, żeby dokonać właściwego wyboru" - podkreśliła.
Powodzi twierdzą, że polityka, która "w sposób systemowy aprobuje, zachęca i ułatwia" wykorzystanie paliw kopalnych, jest prowadzona wbrew prawu stanowemu z 1972 roku, które zagwarantowało ochronę środowiska dla przyszłych pokoleń.
— TeignTransition (@TeignTransition) June 13, 2023
Adwokat stanu podkreślił, że emisje gazów cieplarnianych w Montanie maleją, a sprawa powinna być rozstrzygnięta nie na sali sądowej, ale wśród ustawodawców. Zauważył, że w procesie pojawią się "silne emocje, oskarżenia, spekulacje, założenia oraz lęk".
Proces jest pierwszym postępowaniem w USA, w którym władze skarżone są o bezczynność wobec zmian klimatu, ale nie jedynym: kilka innych wniosków zostało złożonych do amerykańskich sądów przez młodych ludzi i czekają na decyzję o terminach rozpraw.
Pozwy przeciwko władzom, które nie prowadzą odpowiedzialnej polityki klimatycznej, wytaczane są także w Europie, zarówno przed sądami krajowymi jak i przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Skarżący nie wnoszą o odszkodowania, domagają się jednak zmiany polityki ekologicznej.
Czytaj więcej:
Grenlandia: Władze miasta Ilulissat chcą ograniczyć liczbę turystów, by spowolnić topnienie lodowców
Topnienie lodowców na Grenlandii bliskie punktu krytycznego
Przybywa osób z alergią na pyłki. Eksperci twierdzą, że to efekt zmian klimatu
USA: Od 35 do 75 proc. kalifornijskich plaż zniknie do końca stulecia
Wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat. To wcześniej niż zakładano