Menu

UK looks to start Oxford/AstraZeneca vaccine supply

UK looks to start Oxford/AstraZeneca vaccine supply
Hancock przyznał, że "to ważny krok w kierunku jak najszybszego wdrożenia szczepionki w bezpieczny sposób". (Fot. Getty Images)
The British government has formally asked the UK’s independent medicines regulator to assess the suitability of Oxford/AstraZeneca’s COVID-19 vaccine for temporary supply, a statement said Friday.
Advertisement
News available in Polish

"Oficjalnie poprosiliśmy regulatora o ocenę szczepionki Oxford/AstraZeneca, aby zbadał dane i ustalił, czy spełnia ona rygorystyczne normy bezpieczeństwa. To ważny krok w kierunku jak najszybszego wdrożenia szczepionki w bezpieczny sposób" - przekazał minister zdrowia Matt Hancock.

To drugi taki wniosek brytyjskiego rządu - przed tygodniem zwrócił się on z podobnym zapytaniem w kwestii szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech.

W poniedziałek AstraZeneca poinformowała, że w przypadku podania najpierw połowy dawki, a potem całej, skuteczność szczepionki sięga nawet 90 proc., choć gdy podane są dwie pełne dawki, jest ona na poziomie 62 proc.

Brytyjski rząd zawarł umowę z AstraZeneca na zakup 100 milionów dawek tej szczepionki. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Wielka Brytania będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, które otrzymają szczepionkę, jeśli zostanie ona dopuszczona do użycia. Oczekuje ono, że AstraZeneca do końca roku dostarczy 4 miliony dawek, a do końca marca 2021 r. - 40 milionów.

Oprócz tego Wielka Brytania podpisała umowy na zakup 40 milionów dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, a także 5 mln innej, stworzonej przez amerykańską firmę Moderna. W przypadku obu testy wykazały skuteczność na poziomie 95 proc. Ponadto, zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają.

Brytyjska służba zdrowia NHS ma być gotowa na rozpoczęcie szczepień od początku grudnia.

Czytaj więcej:

Zmarł uczestnik testów brytyjskiej szczepionki na Covid-19

UK: Pierwsze szczepienia na Covid-19 "możliwe już przed świętami"

Skuteczność brytyjskiej szczepionki na koronawirusa to ok. 90 proc.

Johnson: Wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

Boris Johnson: Większość podatnych na koronawirusa może być zaszczepiona do wiosny

Brytyjska szczepionka wymaga "dodatkowych badań"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement