Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK experts: administration of third dose of vaccine is too slow

UK experts: administration of third dose of vaccine is too slow
Trzecia dawka szczepionki jest podawana po upływie przynajmniej sześciu miesięcy od drugiej. (Fot. Getty Images)
The administration of the third dose of the Covid-19 vaccine - the so-called booster - in the UK is far too slow, according to experts quoted in British media today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uważają oni, że jest to jedna z głównych przyczyn szybko rosnącej znowu liczby zakażeń. W poniedziałek podano, że w ciągu minionej doby wykryto ich ponad 49 tys., co jest najwyższym bilansem od 17 lipca.

Do otrzymania trzeciej dawki uprawnione są osoby powyżej 50. roku życia, a ponadto osoby poniżej tego wieku, które albo same z racji innych schorzeń są szczególnie podatne na zachorowanie, albo mieszkają z takimi osobami, a także frontowi pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej. Łącznie jest to ok. 30 mln osób, z tym, że trzecia dawka ma być podawana po upływie przynajmniej sześciu miesięcy od drugiej, więc większość z nich jeszcze się nie kwalifikuje.

Jak wskazują opublikowane statystyki, wśród tych osób, które już są uprawnione do trzeciej dawki, dostało ją wyraźnie mniej niż połowa. Według danych publicznej służby zdrowia, w Anglii spośród 8,5 mln osób, które już mogą przyjąć trzecią dawkę, otrzymało ją tylko 3,7 mln osób. To oznacza, że jest 4,8 mln osób, które mogłyby ją dostać, ale się na nią nie zapisały.

"Na początku kampanii szczepień przypominających minister zdrowia Sajid Javid zapowiadał: Będziemy chronić najbardziej podatnych w czasie zimowych miesięcy. Ale w obecnym tempie zima będzie trwała, zanim skończymy (szczepić) te pierwsze grupy" - twierdzi John Roberts z Covid-19 Actuaries Response Group, ciała, które monitoruje szczepienia w Wielkiej Brytanii.

Według jego wyliczeń trzecią dawkę otrzymało 46 proc. osób powyżej 80. roku życia i 30 proc. tych w wieku 75-79 lat. Podkreśla też, że z każdym tygodniem, wraz z tym jak w przypadku kolejnych osób mija pół roku od podania drugiej dawki, wspomniana liczba 4,8 mln rośnie o 800 tys.

Jak wykazują badania, ochrona zapewniana przez szczepionki, zarówno firmy Pfizer, jak i AstraZeneca, z upływem czasu słabnie, stąd zdaniem ekspertów dawka przypominająca jest wskazana.

Władze Szkocji i Walii nie poinformowały, ile podano do tej pory trzecich dawek, a w Irlandii Północnej na razie priorytetem jest zapewnienie ich pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej.

Czytaj więcej:

Jakie są skutki uboczne dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid?

WHO zaleca trzecią dawkę szczepionki dla osób ze słabą odpornością

FDA: Szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki

Czwarta fala pandemii dotyka najmocniej Wielką Brytanię oraz wschód Europy

Dr Anthony Fauci: Szczepionka Johnson&Johnson powinna być dwudawkowa

Richmond z najwyższym współczynnikiem zakażeń w Londynie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 29.11.2021
  GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement