Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK economy shrinks as outlook on recession darkens

UK economy shrinks as outlook on recession darkens
Czy nadchodząca recesja będzie dla UK tak dotkliwa jak ta z 2009 roku? Ekonomiści nie mają jeszcze odpowiedzi na to pytanie. (Fot. Getty Images)
The UK economy shrank between April and June as experts forecast a gloomy outlook with recession on the horizon. The economy contracted by 0.1% in the second quarter of the year, the Office for National Statistics (ONS) said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gospodarka kraju skurczyła się o 0,1% w drugim kwartale roku - podał Urząd Statystyczny (ONS). To wynik znacznie lepszy niż przewidywany przez ekonomistów spadek o 1,3%.

Było to częściowo spowodowane zakończeniem programów związanych z pandemią, takich jak Test and Trace, a także spadkiem sprzedaży detalicznej oraz częściowo czerwcowymi obchodami Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II - bo chociaż dzień wolny od pracy wpłynął na miesięczny PKB, to miał "niewielki wpływ" na dane kwartalne.

Stwierdzono jednak, że obszary takie jak turystyka, bary i rozrywka wykazują obecnie silny wzrost.

Bank Anglii przewiduje, że pod koniec roku Wielka Brytania popadnie w recesję, gdy koszty energii wzrosną - informuje BBC.

Do tej pory uniknięto recesji, ponieważ produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 0,8% w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Ponadto większość ekonomistów – i Bank Anglii – nie spodziewała się, że recesja rozpocznie się w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku.

Wielu przewidywało natomiast niewielkie odbicia wzrostu gospodarczego w okresie od lipca do września. Jednak najnowsze dane ONS skłoniły ekspertów do ostrzeżenia, że ​​recesja może nadejść wcześniej, niż początkowo sądzili - już pod koniec roku - i potrwać przez wiele miesięcy.

Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych poinformował, że brytyjska gospodarka będzie nadal się pogarszać w ciągu najbliższych trzech kwartałów.

Wielka Brytania stoi obecnie w obliczu najgorszego tempa wzrostu cen od 40 lat, ponieważ koszty energii wciąż rosną.

Czytaj więcej:

Gospodarka UK nadal spowalnia, a inflacja rośnie

Eksperci: Wielka Brytania może wejść w fazę technicznej recesji

Bank of England ponownie podniósł stopę procentową i przewiduje recesję

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.09.2022
  GBP 5.4530 złEUR 4.7591 złUSD 4.8796 złCHF 4.9701 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement