Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK braces for heavy downpours and 60mph winds after Hurricane Ian batters US

UK braces for heavy downpours and 60mph winds after Hurricane Ian batters US
Na Wyspach należy spodziewać się dużych utrudnień w podróżowaniu. (Fot. Getty Images)
Brits have been warned heavy rain and 60mph winds will hit over the weekend after a powerful storm struck across the pond.

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rodzimi meteorolodzy uważają, że niektóre obszary Wielkiej Brytanii "są zagrożone powodziami". Wskazują, iż "niemal cały kraj doświadczy w najbliższych dniach mokrej, zimnej i wietrznej jesieni". 

Ci, którzy mają wielkie plany na weekend, zostali ostrzeżeni, aby "uważnie przemyśleli swoje podróże". Według niektórych - jak donosi dziennik "Metro" - w kraju może dojść do wielu utrudnień na drogach.

Ostrzeżenie wydano po tym, gdy huragan Ian uderzył w zachodnie wybrzeże Florydy i doprowadził do wielu zniszczeń. Wiatr momentami osiągał prędkość nawet 250 km/h.

"Po przybyciu na Wyspy huragan zmieni naszą pogodę na bardziej morką i wietrzną. Będzie ona bardzo niestabilna, ale to nic zaskakującego o tej porze roku" - ocenia Chris Almond z Met Office.

"Wiatr doprowadzi do sztormów, a w ośrodkach miejskich jego prędkość może osiągnąć do 100 km/h. Zarówno na północy, jak i na południu będzie padać ulewny deszcz" - dodaje ekspert.

Według niego, w Wielkiej Brytanii może dojść do lokalnych podtopień i uszkodzeń sieci energetycznej. W niektórych miejscach - np. w Irlandii Północnej i Szkocji - odwołane mogą zostać połączenia promowe.

Szczególnie wietrznie ma być na wybrzeżu. (Fot. Getty Images)

"Silne wiatry bez wątpienia wpłyną również na przeprawy przez kanał La Manche" - wskazał synoptyk.

Obszary takie jak Southampton i Plymouth na południowym wybrzeżu mogą odnotować temperatury na poziomie 17 st. C. W Londynie i Cardiff temperatury wyniosą ok. 16 st., a w Glasgow i Belfaście - 14 st. Nocą temperatury spadną do zaledwie kilku stopni.

Zdaniem prognostyków, pogoda "ustabilizuje się" w niedzielę, ale deszcz i wiatr powrócą już w poniedziałek. 

Do prognozy odniósł się również rządowy organ National Highways, który odpowiada za zarządzanie siecią autostrad. Przekazał, iż "pogoda w nadchodzących dniach znacznie utrudni poruszanie się po kraju".

Jesień na Wyspach zazwyczaj jest bardzo wietrzna. (Fot. Getty Images)

"Zawsze dobrze jest zaplanować podróż z wyprzedzeniem, co jest szczególnie ważne, jeśli podróżujesz trasami, których nie znasz" - radzi rządowy organ.

"Sprawdzenie prognozy pogody przed podróżą może pomóc w ustaleniu, czy warto się wybrać akurat teraz. Dobrze jest także zrozumieć, z czym mamy do czynienia" - dodaje.

Czytaj więcej:

BBC: Spadek temperatur w UK. "To już oficjalnie koniec letniej pogody"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement