Menu

People trying to leave UK for holiday from next week face £5,000 fine

People trying to leave UK for holiday from next week face £5,000 fine
Wielka Brytania wprowadza nowe regulacje prawne związane z podróżami zagranicznymi. (Fot. Getty Images)
Attempting to leave the UK without a reasonable excuse could land Brits with a £5,000 fine, according to new Covid regulations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z nowymi przepisami Covid, kara grzywny może być nałożona na każdą osobę, która będzie próbowała opuścić Wielką Brytanię bez uzasadnionego powodu. Mandat mogą otrzymać również osoby, które udadzą się bez wyraźnego powodu na lotnisko bądź do portu.

Celem nowych przepisów jest upewnienie się, że Brytyjczycy nie będą podejmowali prób udania się na wakacje poza granicami kraju. Istnieją obawy, że tego rodzaju zachowanie mogłoby sprowadzić do Wielkiej Brytanii nowe warianty koronawirusa - w czasie, gdy kraj przygotowuje się do zniesienia restrykcji i powrotu do normalności.

Jedynymi uzasadnionymi powodami, aby odbyć podróż zagraniczną są:

 • względy medyczne
 • względy służbowe
 • wolontariat
 • nauka
 • zobowiązania prawne
 • udzielanie pomocy komuś w potrzebie
 • ślub lub zawarcie związku partnerskiego
 • pogrzeb
 • sport (drużyna sportowa)

Wszyscy mieszkańcy Wysp, którzy chcą wyjechać z kraju, będą musieli odpowiednio wcześniej wypełnić również formularz podróżny. Brak takiej deklaracji wiązać się będzie z karą grzywny w wysokości 200 funtów.

Zgodnie z planem znoszenia restrykcji w Anglii, najwcześniejszą możliwą datą, kiedy mogą zostać dopuszczone wyjazdy zagraniczne w celach rekreacyjnych, jest 17 maja, ale dzienniki "Times" i "Daily Mail" podały dzisiaj, że w związku z trwającą w Europie trzecią falą epidemii koronawirusa zakaz będzie przedłużony do końca czerwca.

Odnosząc się do tego, minister zdrowia Matt Hancock zaznaczył, że na razie nic się nie zmieniło, a decyzja, czy zezwolić na zagraniczne wyjazdy od 17 maja zostanie podjęta w połowie kwietnia. Zastrzegł jednak, że jest za wcześnie, by przesądzać, jaka ona będzie.

Kara w wysokości 5 tys. funtów będzie dotyczyć tylko wyjazdów z Anglii, bo o przepisach koronawirusowych w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej decydują tamtejsze rządy, ale zwykle podejmują one podobne decyzje, jeśli nie surowsze. Zakaz wyjazdów zagranicznych nie dotyczy terytoriów objętych umową o wspólnej przestrzeni podróżnej, której stronami oprócz Wielkiej Brytanii są Irlandia, Wyspa Man i Wyspy Normandzkie - o ile są one ostatecznym celem podróży, a nie punktem przesiadkowym.

Czytaj więcej:

Liczba pasażerów na Heathrow spadła do poziomu z lat 70.

Anglia: Przed wyjazdem za granicę trzeba podać powód podróży

UK: Powrót do normalności o miesiąc wcześniej? "Program szczepień okazał się sukcesem"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement