Menu

Up to 30 countries could be on UK’s green list of travel destinations

Up to 30 countries could be on UK’s green list of travel destinations
Brytyjscy wczasowicze chcą już wiedzieć, gdzie mogą zarezerwować wycieczkę od 17 maja. (Fot. Getty Images)
Up to 30 countries may be included in the UK’s ‘green’ list of travel destinations this summer as it becomes increasingly likely holidays abroad will be allowed again from May 17.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gabinet Borisa Johnsona dopiero na początku przyszłego miesiąca ogłosi, czy wznowienie podróży zagranicznych od 17 maja będzie możliwe. Wtedy poda też, które kraje zostaną oznaczone kolorami zielonym, żółtym i czerwonym.

"Nic nie wskazuje na to, żebyśmy zmienili daty wznowienia międzynarodowych podróży" - przekazał rzecznik premiera. Brytyjski rząd jest pod presją, by jak najszybciej ujawnić, które miejsca docelowe znajdą się na "zielonej liście". Wszystko po to, aby pozwolić wczasowiczom na jak najszybsze rezerwacje zagranicznych wycieczek.

Osoby powracające z "zielonych" krajów nie będą musiały przechodzić kwarantanny, ale wciąż będą zobowiązane do wykonania testu przed podróżą, a także kolejnego badania typu PCR nie później niż w drugim dniu po przyjeździe.

Gabinet Johnsona podkreśla, że żadne decyzje nie zostaną podjęte do przyszłego miesiąca, ale brytyjscy posłowie wzywają do ujawnienia listy do 1 maja.

Ekspert ds. podróży, Paul Charles z agencji turystycznej PC Agency, spodziewa się, że na liście znajdzie się 30 krajów - w tym Izrael, Islandia i niektóre wyspy karaibskie.

Zdaniem Charlesa, duża część Europy znajdzie się na żółtej liście. Jednak osoby zainteresowane wakacjami mogą rozważać takie miejsca jak Sri Lanka, Maroko i Jamajka, gdzie wskaźniki zakażeń utrzymują się na niskim poziomie.

Eksperci uważnie śledzą też sytuację w Portugalii, która jest uważana za jedyny kraj europejski, który ma szansę znaleźć się na zielonej liście ze względu na niskie wskaźniki infekcji. 

Według PC Agency, kraje czerwonej strefy prawdopodobnie obejmują RPA, Meksyk i Kanadę. Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii z tych państw będą miały obowiązkową, płatną kwarantanną w wyznaczonych przez władze hotelach.

Dzisiaj premier Boris Johnson oświadczył, że Wielka Brytania przejmuje kontrolę nad pandemią koronawirusa wraz ze spadkiem liczby przypadków zakażeń i wprowadzeniem szczepionek. Wyraził nadzieję, że kolejny etap ponownego otwarcia nastąpi 17 maja, i wszystkie ograniczenia zostaną zniesione 21 czerwca.

Jak wygladają obecnie podróże między Wielkią Brytanią a Polską?  Podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

Wszyscy podróżni zobowiązani są też wykonać kolejne testy w drugim i ósmym dniu po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Testy należy zamówić przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii na rządowym portalu internetowym. Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji.

Niezależnie od tego, z jakiego kraju przybywa się do Anglii, obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego, tzw. Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić na stronie brytyjskiego rządu najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii.

Podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski także są skierowani na 10-dniową kwarantannę. Będą mogli w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Osoby zaszczepione na Covid-19 są zwolnione z izolacji. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE.

Czytaj więcej:

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

Wakacje w Europie: W Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem

Szef TUI: Sezon letnich wakacji może być uratowany

Majówka z lockdownem. Coraz gorsze nastroje w branży

Anglia: Od maja tylko 8 krajów "pojawi się na zielonej liście podróży"

Belgia: Zniesiono zakaz podróżowania za granicę na wakacje

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.09.2021
  GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement