Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: More than 118.6 million doses of Covid-19 vaccinated in a year

UK: More than 118.6 million doses of Covid-19 vaccinated in a year
Margaret Keenan dokładnie rok temu, jako pierwsza osoba w UK i na świecie przyjęła szczepionkę przeciw Covid. (Fot. Jacob King - Pool / Getty Images)
Exactly one year ago, the then almost 91-year-old Margaret Keenan became the first person in the UK - and the world - to be vaccinated against Covid-19 as part of the regular vaccination programme, i.e. outside the testing phase.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Od tego czasu w Wielkiej Brytanii podano ponad 118,63 mln dawek szczepionki. Wprawdzie straciła ona pozycję lidera w Europie, jeśli chodzi o odsetek w pełni zaszczepionych, ale zdecydowanie przoduje pod względem liczby podanych dawek przypominających.

"Proszę, proszę, przyjmijcie zastrzyk, bo to uratuje wam życie, życie waszych przyjaciół i rodziny - i NHS oczywiście też... Nie zastanawiajcie się - po prostu idźcie i zróbcie to" - oznajmiła przy okazji rocznicy Keenan, która w przyszłym tygodniu skończy 92 lata.

Jak dodała, ludzie mówią jej, że zainspirowała ich do przyjęcia szczepionki. "Ludzie spotykają mnie na ulicy i mówią dzięki Bogu za ciebie, bo nie zamierzałem brać tego zastrzyku. I to jest urocze, gdy to słyszę - nawet młodzi ludzie rozmawiali ze mną i to sprawia, że czuję się dobrze" - opowiada.

Spośród 118,63 mln podanych w Wielkiej Brytanii szczepionek, 51,14 mln to pierwsze dawki, 46,59 mln - drugie, a 20,91 mln to trzecie dawki dla osób o słabym systemie odpornościowym oraz dawki przypominające dla pozostałych. To oznacza, że przynajmniej jedną dawkę przyjęło 88,9 proc. osób powyżej 12. roku życia, obie - 81 proc., a dawkę przypominającą 36,4 proc.

Wielka Brytania jest liderem, jeśli chodzi o liczbę podanych dawek przypominających szczepionki - 20,91 mln - stanowi ponad jedną trzecią tego, co w całej UE. (Fot. Getty Images)

Dzięki temu, że Wielka Brytania jako pierwsza na świecie rozpoczęła szczepienia przeciw Covid-19, przez długie tygodnie była europejskim liderem, jeśli chodzi o tempo, a szczególnie widoczne to było na tle Unii Europejskiej, gdzie w pierwszych tygodniach panował w tej kwestii chaos.

W kwestii podstawowych dwóch dawek tak już nie jest. Według danych portalu Our World In Data, w Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepione jest 68,3 proc. całej populacji, co jest nieznacznie tylko powyżej średniej dla Unii Europejskiej (67,7 proc), ale wyraźnie mniej niż wśród będących na czele w UE Portugalii (88,6 proc.), Malcie i Hiszpanii.

Wielka Brytania natomiast jest liderem, jeśli chodzi o dawki przypominające. Liczba podanych dawek - 20,91 mln - stanowi ponad jedną trzecią tego, co w całej UE. Spośród krajów UE najwięcej ich podano w Niemczech - 15,56 mln - które mają jednak zauważalnie więcej ludności.

Jeśli chodzi o liczbę dawek w stosunku do populacji, to według Our World In Data, w Wielkiej Brytanii dostało je 30,66 proc. całej ludności, podczas gdy w UE - 13,19 proc. Spośród państw UE najwyższy odsetek dawek przypominających podano na Węgrzech - 28,96 proc.

Czytaj więcej:

Trzecia dawka szczepionki będzie zaoferowana wszystkim dorosłym w UK

Lekarze w Anglii będą mieć mniej czasu dla pacjentów przez szczepienia

Sondaż: Rekordowe zaangażowanie Polaków na temat szczepień na koronawirusa

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement