Menu

UK: The appeal of the Polish family in a coma is rejected again, the case will be referred to the EC

UK: The appeal of the Polish family in a coma is rejected again, the case will be referred to the EC
Europejski Trybunał Praw Człowieka to europejski organ sądownictwa międzynarodowego powołany w 1959 roku. Siedziba Trybunału (na zdj.) znajduje się w Strasburgu, we Francji. (Fot. Google maps)
Yesterday, the British government again refused to accept the appeal lodged by part of the family of a Polish citizen who has been in a coma for over two months. Despite this, the case will again be referred to the European Court of Human Rights in Strasbourg, his relatives said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

To oznacza, że przynajmniej do środy wieczorem przebywającemu w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii mężczyźnie podawane będą pożywienie i woda. Wczoraj zostały one ponownie podłączone po tym, jak w piątek zostały odłączone - już po raz trzeci.

Jak wyjaśnili bliscy mężczyzny, wczorajsza decyzja o nieprzyjęciu apelacji była spodziewana, ale daje ona możliwość do ponownego skierowania sprawy do ETPC. Za pierwszym razem Trybunał nie przyjął jej wyłącznie ze względów proceduralnych - dlatego, że pierwszą apelację do brytyjskiego sądu złożyła siostrzenica mężczyzny, zaś skargę do ETPC - jego matka i siostra. Ponieważ tę niezgodność już poprawiono, ETPC będzie musiał ponownie zdecydować, czy zajmie się sprawą.

Sprawa dotyczy R.S. - mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

Żona R.S. uważa, że nie chciałby on być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie, a druga część rodziny argumentuje, że jako praktykujący katolik opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, zatem nie chciałby, aby jego życie zakończyło się w ten sposób.

Czytaj więcej:

UK: Polak w śpiączce prawdopodobnie dziś zostanie odłączony od aparatury

Trybunał w Strasburgu nie przyjął skargi rodziny Polaka w śpiączce

Polski rząd ostatnią deską ratunku dla pozostającego w śpiączce Polaka

Polakowi w śpiączce znów jest podawana woda, sąd rozważa zgodę na apelację

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement