Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK insurer: Huthis attacked two ships off the coast of Yemen

UK insurer: Huthis attacked two ships off the coast of Yemen
Setki brytyjskich statków towarowych i tankowców są przekierowywane na południowe krańce Afryki, aby uniknąć ataków Huti na Morzu Czerwonym. (Fot. BEN STANSALL/AFP via Getty Images)
The British company Ambrey, which insures merchant ships, reported yesterday that Yemeni Huti militia attacked two more vessels off the Yemeni coast that day. In total, the Iranian-backed Huti attacked three vessels within 24 hours.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W nocy z soboty na niedzielę podano, że niemiecka fregata Hessen, biorąca udział w misji Aspides, unieszkodliwiła rakietę, wystrzeloną przez rebeliantów Huti w kierunku statku handlowego. Statek nie został uszkodzony i bezpiecznie kontynuuje rejs do portu przeznaczenia.

Również wczoraj w stolicy Omanu, Maskacie, szef dyplomacji Iranu Hossein Amir-Abdollahian spotkał się z przedstawicielem i rzecznikiem jemeńskiej milicji Mohammedem Abdelem Salamem i zapewnił go, że Teheran podtrzymuje swoje zobowiązanie do wspierania ataków Huti przeprowadzanych u wybrzeży Jemenu - podaje AFP.

Zadaniem misji Aspides zorganizowanej przez państwa UE w lutym tego roku jest zapewnienie swobodnej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Dowództwo operacji, w której uczestniczą m.in. brytyjskie i niemieckie okręty wojenne, współdziałające z siłami USA, zlokalizowane jest w Larisie w Grecji.

Mohammed Ali al-Huti, jeden z przywódców jemeńskiej milicji, oznajmił w wywiadzie dla telewizji BBC, że każdy kraj, który zaangażuje się w działającą na Morzu Czerwonym, walczącą z Huti koalicję przestanie być bezpieczny na morzach.

Od początku wojny Izraela w Hamasem, która wybuchła 7 października ubiegłego roku, sponsorowani przez Iran, operujący z terytorium Jemenu bojownicy Huti atakują statki, a czasem też okręty na Morzu Czerwonym, przedstawiając to jako wspieranie Palestyńczyków walczących w Strefie Gazy.

Morze Czerwone określane jest jako "autostrada morska" łącząca Morze Śródziemne z Oceanem Indyjskim, a tym samym Europę z Azją. Każdego roku Kanał Sueski, będący kolejnym punktem wejścia i wyjścia dla statków przepływających przez Morze Czerwone, pokonuje około 20 tys. statków.

Czytaj więcej:

Premier Sunak: Nie dążymy do konfrontacji z Huti, ale odpowiemy na ataki

USA i Wielka Brytania uderzyły na powiązane z rebeliantami Huti cele w Jemenie

Brytyjczykom grozi niedobór herbaty. Wszystko przez ataki Huti

Brytyjski frachtowiec pod banderą Belize zaatakowany u wybrzeży Jemenu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement