UK has lowest number of bank holidays in Europe

GPA przeanalizowało sytuację w każdym kraju w Europie. Analiza wykazała, że mieszkańcy Węgier i Litwy mają najwięcej dni wolnych od pracy w tym roku, bo aż 16.
Tuż za nimi plasują się Słowenia i Rumunia z 15 dniami dni wolnych od pracy, podczas gdy Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Malta, Polska, Słowacja i Hiszpania mają po 14 dni.
W rzeczywistości każdy kraj europejski ma co najmniej 10 takich dni w 2025 roku, z wyjątkiem jednego: Wielkiej Brytanii.
Z zaledwie ośmioma dniami świąt państwowych (bank holidays) w 2025 r. Wielka Brytania plasuje się na samym dole tabeli europejskiej, a Irlandia i Belgia zajmują drugie miejsce pod względem najmniejszej liczby dni wolnych - mają ich tylko 10.
GPA przeanalizowało także dane dotyczące średnich zarobków w każdym kraju europejskim i obliczyło, ile przeciętny pracownik zarobi w ciągu tegorocznych dni wolnych od pracy.

Okazało się, że dzięki stosunkowo wysokim średnim zarobkom (35 393 funty rocznie) Wielka Brytania znajduje się w środku tabeli, a przeciętna osoba zarabia 776 funtów w ciągu ośmiu dni świąt państwowych. Oznacza to, że mając wolne w święta państwowe, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zarabiają wówczas ok. 97 funtów dziennie.
Z kolei pracownicy w Luksemburgu w ciągu zaledwie 12 dni wolnych zarobią średnio 2 319 funtów dzięki wysokiej średniej rocznej pensji w kraju, wynoszącej 70 550 funtów.
Sytuacja w innych krajach przedstawia się następująco:
- mieszkańcy Danii w dni wolne od pracy zarabiają ok. 2 096 funtów,
- w Austrii 1 690 funtów,
- w Finlandii 1 500 funtów,
- w Irlandii 1 399 funtów,
- w Szwecji 1 383 funty,
- w Belgii 1 383 funty,
- w Niemczech 1 338 funtów,
- w Słowenii 1 183 funty,
- we Francji 1 119 funtów.
Czytaj więcej:
Nowe prawa pracownicze w UK "będą kosztować firmy 5 mld funtów rocznie"
Szefowa Nationwide: Kobiety pracujące z domu mogą tracić szanse na rozwój
Odwrót od pracy hybrydowej? Brytyjscy szefowie coraz częściej chcą widzieć pracowników w biurze
UK: Elastyczna praca najbardziej pożądanym świadczeniem — ale wciąż nie zawsze możliwa