UK first European country to approve lab-grown meat, starting with pet food

The Animal and Plant Health Agency and the Department for Environment, Food and Rural Affairs have approved the product from the company Meatly.
Agencja ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich zatwierdziły wprowadzenie na rynek produktu firmy Meatly.
Przewiduje się, że popyt na hodowlaną karmę dla zwierząt domowych wzrośnie, ponieważ właściciele zwierząt stają przed dylematem czy karmić swoje zwierzęta mięsem pochodzącym z uboju zwierząt gospodarskich.
Badania sugerują, że produkcja karmy dla zwierząt domowych ma wpływ na klimat porównywalny z Filipinami - 13. najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Badanie przeprowadzone przez University of Winchester wykazało, że 50% ankietowanych właścicieli zwierząt domowych karmiłoby je mięsem hodowlanym, podczas gdy 32% spożywałoby je samodzielnie.
Produkt Meatly to mięso z kurczaka. Jest ono wytwarzane poprzez pobranie niewielkiej próbki z jaja kurzego, wzbogacenie jej witaminami i aminokwasami w laboratorium, a następnie wyhodowanie komórek w zbiorniku podobnym do tych, w których fermentuje się piwo. Powstaje w ten sposób masa przypominająca pasztet.
UK first European country to approve lab-grown meat, starting with pet food https://t.co/s4730G4FNp pic.twitter.com/6TRHVkJrsg
— Guardian World (@guardianworld) July 17, 2024
Fabryka Meatly uzyskała rządowe zezwolenie na produkcję hodowlanych kurczaków i planuje wypuścić pierwsze próbki karmy dla zwierząt domowych dostępne na rynku jeszcze w tym roku. Firma twierdzi, że następnie zamierza skoncentrować się na redukcji kosztów i rozpoczęciu produkcji na większą skalę, aby osiągnąć poziom zbliżony do skali przemysłowej w ciągu najbliższych trzech lat.
Redukcji kosztów można dokonać poprzez zmieszanie mięsa z warzywami, tak jak ma to miejsce w przypadku innych karm dla zwierząt zawierających kosztowne produkty pochodzenia zwierzęcego.
Do tej pory firma pozyskała od inwestorów 3,5 miliona funtów i spodziewa się pozyskać 5 milionów funtów w kolejnej rundzie zbierania funduszy.
Poprzedni brytyjski rząd rozważał możliwość dopuszczenia do obrotu mięsa hodowlanego przeznaczonego do spożycia przez ludzi. Agencja Standardów Żywności oświadczyła, że stara się znaleźć sposób na ominięcie długiego procesu regulacji produktu spożywczego i wprowadzenia go na rynek, na co naciskał konserwatywny rząd jako "korzyść z Brexitu".
Podejście do tego rodzaju żywności w wielu krajach znacznie się różni, a państwa takie jak Singapur i Izrael zatwierdziły produkty do spożycia przez ludzi. Jednak w USA stany Floryda i Alabama zakazały uprawiania mięsa, a politycy zarzucają, że produkty te zagrażają hodowcom zwierząt.
Czytaj więcej:
"Alternatywne produkty pochodzenia roślinnego powinny posiadać ostrzeżenie"
Najwięcej kalorii w diecie brytyjskiej młodzieży pochodzi z przetworzonej żywności