Menu

UK exported thousands of tonnes of banned pesticides in 2023, probe reveals

UK exported thousands of tonnes of banned pesticides in 2023, probe reveals
Według doniesień, nowy rząd Partii Pracy rozważa zezwolenie na stosowanie niebezpiecznycych dla pszczół neonikotynoidów w uprawach buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii, mimo że obiecał ich zakazać podczas kampanii wyborczej. (Fot. Getty Images)
The UK shipped enough of a bee-killing insecticide overseas to spray an area bigger than England, a Greenpeace investigation found.
News available in Polish

Jednostka śledcza Greenpeace Unearthed i szwajcarska grupa kampanijna Public Eye przeanalizowały dokumenty złożyłone przez firmy do ​​Health and Safety Executive (HSE). Okazało się, że Wielka Brytania wysłała w ubiegłym roku za granicę 8 500 ton toksycznych pestycydów.

Wśród eksportowanych produktów były również tysiące ton diquatu – środka chwastobójczego zakazanego w Wielkiej Brytanii w 2018 r. ze względu na wysokie ryzyko, jakie stwarza dla osób mieszkających w pobliżu pól.

Śledztwo wykazało, że prawie wszystkie (98%) szkodliwe pestycydy zostały wysłane przez brytyjską filię giganta agrochemicznego Syngenta, która nadal produkuje te produkty w swoim zakładzie produkcyjnym w Huddersfield.

Brytyjski rząd spotyka się zz coraz liczniejszymi apelami ze strony grup ekologicznych o wstrzymanie wydawania zezwoleń awaryjnych w Wielkiej Brytanii i wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania pestycydów zabijających pszczoły.(Fot. Getty Images)

Zgodnie z brytyjskimi przepisami, pestycydy zakazane w kraju mogą być nadal produkowane i eksportowane, co oznacza, że ​​firmy takie jak Syngenta mogą kontynuować produkcję chemikaliów w Wielkiej Brytanii w celu sprzedaży za granicą.

Działacze Greenpeace twierdzą, że Wielka Brytania nie podjęła żadnych kroków w celu ograniczenia transgranicznego handlu tymi produktami, w przeciwieństwie do Francji i Belgii, które wprowadziły zakazy eksportu. Ponadto Komisja Europejska chce doprowadzić do zakończenia praktyki produkcji zakazanych chemikaliów na eksport.

Doug Parr, główny naukowiec Greenpeace UK, mówi o "podwójnych standardach" stosowanych przez rząd.

"Wielka Brytania słusznie zakazała stosowania tych toksycznych pestycydów ze względu na zagrożenia, jakie stwarzają zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla dzikiej przyrody. Dlaczego więc uważamy, że można dać gigantom pestycydów, takim jak Syngenta, wolną rękę w zrzucaniu tej trucizny na kraje o słabszych przepisach, doskonale wiedząc, jakie szkody ona powoduje? Rolnicy i przyroda są w ten sposób wykorzystywani dla korzyści korporacyjnych" - podsumowuje.

Diquat był najczęściej eksportowanym zakazanym pestycydem w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku. (Fot. Getty Images)

Stwierdzono, że Syngenta wyeksportowała prawie 400 ton tiametoksamu z Wielkiej Brytanii do krajów takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ukraina i Maroko.

Rzecznik Syngenty stwierdził, że "potrzeby rolnicze różnią się na całym świecie, a stosowanie produktów agrochemicznych opiera się na ocenie przez rządy krajowe ryzyka i korzyści wynikających ze stosowania w ich własnym kraju".

Tymczasem rząd Partii Pracy rozważa zezwolenie na stosowanie neonikotynoidów w uprawach buraków cukrowych w Wielkiej Brytanii, mimo że obiecał ich zakazać podczas kampanii wyborczej.

Ministrowie spotykają się jednak z coraz liczniejszymi apelami ze strony grup ekologicznych o wstrzymanie wydawania zezwoleń awaryjnych w Wielkiej Brytanii i wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania pestycydów zabijających pszczoły.

Czytaj więcej:

"Wieczne chemikalia" wykryte w ponad połowie próbek żywności i napojów w UK

    Rates by NBP, date 21.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport