Menu

UK charities call for menstrual leave for severe pain

UK charities call for menstrual leave for severe pain
Wiele kobiet cierpi w "te dni" i trudno im się wówczas skupić na pracy... (Fot. Getty Images)
UK charities have called on the government to bring in leave for those who suffer from menstrual pain. It comes as Spanish politicians approve a new draft bill that would allow those with painful periods to have three days off a month.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Temat bolesnych miesiączek przez wiele lat był pomijany, tymczasem - jak zauważa rzecznik charytatywnej organizacji charytatywnej Bloody Good Period - "musimy zrozumieć doświadczenia i wyzwania, przed którymi stoją osoby miesiączkujące w miejscu pracy, a następnie podjąć kroki, aby je wesprzeć".

Przeprowadzone przez Bloody Good Period badania szacują, że cztery na pięć kobiet w UK odczuwa silny ból menstruacyjny. Ponadto 73% osób zmagało się z tego powodu z wykonywaniem swojej pracy w sposób, w jaki chcą, a głównymi przyczynami były wówczas: niska energia (83%), ból (79%), mniejsza koncentracja (61%), uczucie niepokoju i obawy przed zbyt obfitym krwawieniem (57%) oraz koniecznością przerwania pracy, aby wziąć lub kupić lek przeciwbólowy (50%)".

Problem, który do tej pory był tematem tabu dla wielu brytyjskich pracodawców, wkrótce może być ujęty w przepisach prawa pracy. Podobne przepisy planuje przyjąć Hiszpania, która może wkrótce stać się pierwszym krajem europejskim, który zaoferuje ten rodzaj urlopu. Trzydniowe zwolnienie chorobowe na bolesne okresy byłoby dozwolone za zaświadczeniem lekarskim, a w skrajnych przypadkach mogłoby przedłużyć się do pięciu dni. Zapłaci za to państwowy system ubezpieczenia społecznego, a nie pracodawcy.

Obecnie tylko kilka krajów na świecie oferuje "urlop menstruacyjny", m.in. Japonia, Indonezja, Korea Południowa i Zambia. Wszystkie ich przepisy są bardzo zróżnicowane, a większość krajów nie oferuje płatnego urlopu, ale zapewnia dodatkowy czas wolny poza ustawowymi zasiłkami chorobowymi.

Czytaj więcej:

9 tys. funtów odszkodowania dla Polaka. W pracy zabroniono mu mówić po polsku

Kontrowersyjny wyrok sądu w UK. Nazwanie kogoś "łysym" jest dyskryminacją na tle seksualnym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.11.2024
    GBP 5.1747 złEUR 4.3043 złUSD 4.0770 złCHF 4.6268 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement