Menu

UK Supreme Court rejects challenge to lack of gender-neutral passports

UK Supreme Court rejects challenge to lack of gender-neutral passports
Pierwszy neutralny płciowo paszport wydany w Holandii w 2018 r. (Fot. BAS CZERWINSKI/AFP via Getty Images)
The UK Supreme Court yesterday unanimously rejected a challenge to the inability to issue gender-neutral passports to people who identify as neither male nor female.
News available in Polish

Skargę wniosła Christie Elan-Cane - osoba niebinarna, która twierdzi, że wymóg określania płci przy składaniu dokumentów paszportowych narusza jej prawa człowieka i oprócz istniejących oznaczeń "M" i "F" powinna być do wyboru opcja "X". Elan-Cane stara się o to już od 1995 roku, jednak sądy w kolejnych instancjach przyznawały rację ministerstwu spraw wewnętrznych.

W wydanym wczoraj orzeczeniu Sąd Najwyższy wyjaśnił, że płeć osób ubiegających się o paszport jest "szczegółem biograficznym, który może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości poprzez sprawdzenie go z dostarczonymi świadectwami urodzenia, adopcji lub uznania płci oraz innymi oficjalnymi zapisami".

Sędziowie wskazali, że prawo w Wielkiej Brytanii nie uznaje kategorii bezpłciowej, a zezwolenie na wprowadzenie paszportu z oznaczeniem "X" pozostawiłoby władze bez spójnego podejścia do tej kwestii, tymczasem "utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione".

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że Elan-Cane nie była obiektem prześladowań na granicach podczas używania paszportu, zaś nad jej interesem w posiadaniu paszportu "X" przeważają inne względy, w tym bezpieczeństwa i spójne podejście do kwestii płci.

Sąd Najwyższy jest ostatnią instancją sądowniczą w Wielkiej Brytanii i od jego decyzji nie ma już apelacji.

Elan-Cane oświadczyła, że Wielka Brytania "stanęła po złej stronie historii" i zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Paszporty neutralne płciowo wydaje kilkanaście państw świata - w tym Argentyna, Australia, Kanada, Dania, Indie, Malta, Nepal, Holandia, Nowa Zelandia, Pakistan i USA, natomiast Niemcy wprowadziły kategorię interseksualną.

Czytaj więcej:

Koniec "pan" i "pani" w samolotach British Airways

Holandia: IKEA przyzna 24 dni dodatkowego urlopu pracownikom chcącym zmienić płeć

M&S wprowadza identyfikatory wskazujące na preferowaną płeć

KE odradza używanie słów: Boże Narodzenie, pan, pani, homoseksualista

    Rates by NBP, date 28.04.2025
    GBP 5.0248 złEUR 4.2766 złUSD 3.7701 złCHF 4.5390 zł

    Sport