Transgender people ‘should not change sex on birth certificate’, half of Britons believe

The figure, from the annual survey of British Social Attitudes, has more than doubled since 2019 when just 24 per cent of people said they would not be in favour of altering sex on birth certificates.
Tymczasem w 2019 r. ponad połowa osób (53%) uważała, że osoby transpłciowe powinny mieć możliwość zmiany płci zapisanej w akcie urodzenia, jeśli sobie tego życzą. Obecnie nieco ponad jedna czwarta (26%) zgadza się, że osoba transpłciowa powinna mieć taką możliwość.
Wyraźna zmiana nastawienia nastąpiła, po tym jak Rishi Sunak obiecał zmienić prawo, by chronić miejsca przeznaczone dla kobiet, takie jak toalety i przebieralnie, poprzez jednoznaczne zdefiniowanie "płci biologicznej" w ustawie o równości.
Przedstawiony przez Partię Konserwatywną program wyborczy zawiera zobowiązanie do zmiany ustawy tak, by jasno określała, że pojęcie "płeć" odnosi się do "płci biologicznej". Zdaniem premiera "płeć osoby w momencie narodzin powinna być wyznacznikiem tego, czy prawo postrzega ją jako mężczyznę, czy kobietę".
Telegraph: "Transgender ppl ‘should not change sex on birth certificate’, half of Britons believe
— Emily Wilding Davison (@Wommando) June 12, 2024
Survey shows nearly 50% of public believe attempts to ensure equal opportunities for transgender people have gone too far"https://t.co/NYw37SKwB8
Archive: https://t.co/ChuZ5j6b3s
Jest to również konsekwencja publikacji raportu Cass na początku tego roku, w którym stwierdzono, że dzieci, które uważają, że są transpłciowe, nie powinny być zmuszane do podjęcia terapii, której mogą później żałować.
Narodowe Centrum Badań Społecznych (NCSR), które zleciło badanie, stwierdziło, że jego wyniki sugerują, że "intensywna debata polityczna dotycząca samoidentyfikacji płciowej zbiegła się w czasie i być może przyczyniła się do znacznych zmian w podejściu do osób transpłciowych".
Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Centrum Badań Społecznych (NCSR) wykazały, że prawie połowa Brytyjczyków (47%) uważa, że próby zapewnienia równych szans osobom transpłciowym posunęły się za daleko, a 22% uważa, że nie są one wystarczające.
Jest to znacząca zmiana postaw od czasu tego badania przeprowadzonego w 2021 r., kiedy to około jedna trzecia osób uważała, że próby zapewnienia równości osobom transpłciowym posunęły się za daleko, a zdaniem kolejnej jednej trzeciej nie były one wystarczające.
Czytaj więcej:
Sąd: Brytyjski rząd miał prawo zablokować szkocką ustawę o zmianie płci
Anglia: Kontrowersje wokół terapii hormonalnej u dzieci kwestionujących swoją płeć
Partia Konserwatywna obiecuje rozwiązać problem "nieporozumień" związanych z prawną definicją płci