Menu

Tour de Pologne bike crash leaves Fabio Jakobsen in coma

Tour de Pologne bike crash leaves Fabio Jakobsen in coma
Do tragicznego wypadku doszło w środę w Katowicach. (Fot. Getty Images)
During the final stretch of the Tour de Pologne bike race's first stage, Team Jumbo-Visma cyclist Dylan Groenewegen lowered his shoulder and drove fellow Dutch racer, Fabio Jakobsen, over the panels at over 50 mph.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W środę po południu tuż przed metą holenderski kolarz Fabio Jakobsen, spychany przez swojego rodaka Dylana Groenewegena na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę. W sumie w kraksie poszkodowanych zostało pięciu zawodników i sędzia.

Najpoważniejszy jest stan Jakobsena, leczonego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Zawodnik przeszedł pięciogodzinną operację. Według lekarzy, nie ma już bezpośredniego zagrożenia życia, ale sportowca czeka jeszcze długie leczenie.

Największy holenderski dziennik "De Telegraaf" informuje, że Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) bada zachowanie Groenewegena, który spowodował wypadek. "Zdecydowanie potępiamy niebezpieczne zachowanie" - informuje UCI w oświadczeniu cytowanym przez "Telegraaf". "Poprosiliśmy naszą komisję dyscyplinarną o zbadanie tego kwestii i podjęcie odpowiednich działań" - dodano.

"De Telegraaf" podkreśla też, że incydent wywołał wiele gniewnych i emocjonalnych reakcji, a szczególnie mocno krytykował Groenewegena Patrick Lefevere, szef zespołu Deceuninck-Quick-Step. "Groenewegen musi iść do więzienia. Idę do sądu. Tego typu przestępcze zachowania nie powinny już występować w peletonie" - wskazał.

"Podejmiemy kroki, aby złożyć skargę do UCI i policji za celowe spowodowanie obrażeń. Wciąż się modlimy, aby przeżył " - oświadczył Lefevere, cytowany przez portal "Algemeen Dagblad".

O wypadku piszą także belgijskie media. Największa francuskojęzyczna gazeta w tym kraju, "Le Soir", informuje, że Jakobsen uległ bardzo ciężkiemu wypadkowi i przeszedł trwającą pięć godzin operację w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Wskazuje, że Jakobsen został zepchnięty na barierkę przez rodaka Dylana Groenewegena - gdy dwaj kolarze walczyli o zwycięstwo - i doznał urazów twarzy i głowy, ale nie doznał urazu mózgu. Jego stan uznano za poważny, ale stabilny.

Flamandzki, niderlandzkojęzyczny "Het Laatste Nieuws" pisze z kolei o "wypadku grozy". "W rok po tragicznym wypadku Bjorga Lambrechta w Tour of Poland rozegrała się kolejna przerażająca scena. Rodzaj upadków, który pasuje tylko do jednego opisu: czysty horror! W rolach głównych dwóch najszybszych kolarzy na świecie. Dwóch Holendrów: Fabio Jakobsen i Dylan Groenewegen. Z prędkością 85 km/h dojechali do mety w Katowicach. Wydawało się, że Groenewegenowi się uda. Ale na ostatnich metrach po prawej stronie znalazł się Jakobsen. Ramię przy ramieniu. Bardzo ekscytujące. I wtedy..." - informuje gazeta.

Gazeta wskazuje też, że postawa Groenewegena spotkała się z "burzą krytyki" w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej:

Czesław Lang: Jesteśmy bardzo wrażliwym narodem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 22.10.2021
  GBP 5.4652 złEUR 4.6072 złUSD 3.9576 złCHF 4.3157 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement