There is a shortage of accommodation for refugees in Berlin. Hotels and hostels are used

Cansel Kiziltepe (SPD), senator ds. spraw społecznych Berlina, informowała pod koniec września, że do końca roku dla uchodźców powinno być dostępnych około 1500 miejsc w hotelach i hostelach.
Berlin podpisał już umowy z jedenastoma firmami, oferta dotyczy pokoi 1-6 osobowych. "W porównaniu do dużych obiektów noclegowych, takich jak na terenie dawnego lotniska Tegel, zakwaterowanie w hostelach i hotelach jest tańszą alternatywą - średnia stawka dzienna za nocleg wynosi obecnie 57 euro" – informuje "Berliner Zeitung".
Germany plans to send refugees who have not been granted asylum status to African countries, The Wall Street Journal quoted German officials as saying
— NEXTA (@nexta_tv) November 10, 2023
Berlin is considering offering a similar plan to Kenya, Ghana, Senegal and Morocco. Under the plans, asylum seekers whose… pic.twitter.com/mxvpUQvcZB
Utrzymanie obiektu noclegowego w Tegel to koszt "kilku milionów" miesięcznie – przyznały władze Berlina. Do końca roku w ośrodku w Tegel powinno zamieszkać 7 tys. osób.
Jak informują władze Berlina, z punktu widzenia uchodźców życie w schroniskach jest "w miarę spokojne, są tam łazienki, a niektórzy mają kuchnie" – nie jest to jednak rozwiązanie długoterminowe.
"Zakwaterowanie w hostelach i hotelach, a także budowa dużych obiektów noclegowych to jedynie rozwiązanie awaryjne. Prawda jest taka, że udana integracja wymaga zakwaterowania zdecentralizowanego" – zauważyła Cansel Kiziltepe.
Dlatego, jak dodała, celem władz Berlina jest budowa modułowych kwater dla uchodźców "zintegrowanych z sąsiedztwem", aby w ten sposób "w dłuższej perspektywie zwiększyć podaż niedrogiej przestrzeni życiowej dla wszystkich berlińczyków".
Czytaj więcej:
Niemieckie media: Do Berlina przyjeżdża około 200 migrantów dziennie
Niemcy: Większość obywateli obawia się poważnych ataków terrorystycznych w kraju