Menu

The queen entrusted Johnson with the mission of creating a new government

The queen entrusted Johnson with the mission of creating a new government
W lipcu br. Boris Johnson gościł w pałacu Buckingham po raz pierwszy jako nowy premier, dzisiaj ponownie pojawił się tam po wygranych wyborach. (Fot. Getty Images)
British Queen Elizabeth II formally entrusted the current Prime Minister Boris Johnson with the mission of forming a new government. His Conservative Party definitely won the House of Commons elections by securing an absolute majority.
Advertisement
News available in Polish

Przed południem Johnson przybył na audiencję do Pałacu Buckingham, która trwała prawie 40 minut - to dłużej niż się spodziewano.

Pierwsze posiedzenie nowej Izby Gmin odbędzie się w najbliższy wtorek 17 grudnia. Z kolei na czwartek rząd planuje mowę tronową królowej, podczas której przedstawione zostaną plany legislacyjne na nową sesję parlamentu.

Przed wyborami sugerowano, że w związku z tym, iż poprzednia mowa tronowa miała miejsce zaledwie w październiku, tym razem może ona mieć mniej ceremonialną formę.

We wczorajszych wyborach rządzący od 2010 roku konserwatyści uzyskali 43,6 proc. głosów, co da im co najmniej 364 mandatów w Izbie Gmin (wyników z jednego okręgu jeszcze nie ogłoszono), czyli znacznie powyżej poziomu 326 dającego możliwość samodzielnych rządów.

Zarówno pod względem uzyskanych mandatów, jak i procentowego poparcia to najlepsze wyniki konserwatystów od czasów Margaret Thatcher. W poprzedniej kadencji, od czerwca 2017 roku konserwatyści tworzyli rząd mniejszościowy wspierany przez północnoirlandzką Demokratyczną Partie Unionistów.

Johnson przejął rolę lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii w lipcu bieżącego roku po ustąpieniu Theresy May.

Królowa powierzyła Johnsonowi misję utworzenia rządu. (Fot. Getty Images)

Czytaj więcej:

Brexit: Brytyjski parlament zbierze się ponownie 17 grudnia

Konserwatyści wygrywają wybory. Najlepszy wynik od lat 80. XX wieku

Morawiecki: "Po wyborach w UK nastąpi stabilizacja polityczna"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement