Menu

The film "Never Gonna Snow Again" will be a Polish candidate for an Oscar

The film "Never Gonna Snow Again" will be a Polish candidate for an Oscar
Na zdjęciu: reżyserka, producentka filmowa Małgorzata Szumowska i operator filmowy, scenarzysta Michał Englert. (Fot. PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński)
The six-person Oscar Commission of the Polish Film Institute, chaired by Jan A. P. Kaczmarek, announced the title of the work that will compete for an Oscar in the Best International Full-Length Film category. It will be the last film by Małgorzata Szumowska and Michał Englert 'Never Gonna Snow Again'.
Advertisement
News available in Polish

Jak ogłosił podczas konferencji prasowej Kaczmarek, wybór filmu Szumowskiej i Englerta był jednogłośny. Oprócz laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", Jana A. P. Kaczmarka, w skład Komisji Oscarowej wchodzili jeszcze Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, producent Leszek Bodzak, reżyserka Dorota Kobiela, operator Łukasz Żal oraz kierownik Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów PISF, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba.

Film "Śniegu już nigdy nie będzie", który niedawno został wybrany do udziału w festiwalach w Wenecji oraz Telluride, w pokonanym polu pozostawił między innymi niedawnego zwycięzcę w konkursie International Narrative Competition na Tribeca Film Festival, film "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy oraz znajdujący się w prestiżowej selekcji 73. Festiwalu Filmowego w Cannes film "Sweat" Magnusa von Horna.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. znany z serialu "Stranger Things" Alec Utgoff, a także m.in. Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Andrzej Chyra i Łukasz Simlat. Za scenariusz - obok Szumowskiej - odpowiada jej wieloletni współpracownik, operator Michał Englert.

Maja Ostaszewska wskazała na konferencji na symboliczny, metaforyczny tytuł. "Z jednej strony kojarzy nam się z tym, czego się boimy, chociażby ze zmianami klimatycznymi, z tym, że wszyscy boimy się, że świat, w którym żyjemy za chwilę nie będzie przypominał tego, który pamiętamy z dzieciństwa, więc to symbolizuje nasze lęki, tęsknotę. Mówi też o poczuciu bezpieczeństwa – śnieg, który kojarzy się chociażby ze szklaną kulą, którą pamiętamy z dzieciństwa" - przekazała.

Według Ostaszewskiej, film Szumowskiej i Englerta to "historia bohaterów, którzy starając się zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, izolują się nie tylko od świata zewnętrznego, ale również od swoich uczuć". "To jest przypowieść, w której mamy bardzo wyrazistego bohatera męskiego. On jest główną osią filmu, a trzy postacie kobiece krążą wokół niego. Każdy z nas jest w jakiś sposób nieszczęśliwy, zagubiony. Mamy też nadzieję - i państwo też się tego spodziewają, bo znacie już język filmowy Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - że w naszej historii nie zabraknie poczucia humoru i dystansu zarówno do problemów, jak i do naszych bohaterów" - podkreśliła.

Poprzednim polskim kandydatem do Oscara był film "Boże Ciało". Udało mu się wywalczyć nominację, przegrał jednak z późniejszym laureatem Oscara dla najlepszego filmu roku, południowokoreańskim "Parasite".

93. gala rozdania Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca. 

Czytaj więcej:

Serial "Czarnobyl” zdominował nominacje do nagród BAFTA

Ceremonia rozdania Oscarów przełożona z powodu pandemii

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement