Menu

The UK refuses to give full diplomatic status to the EU ambassador

The UK refuses to give full diplomatic status to the EU ambassador
Sytuacja pomiędzy UE a Londynem zrobiła się napięta w wyniku zachowań strony brytyjskiej. Czy uda się osiągnąc kompromis w tej sprawie? (Fot. Getty Images)
The UK refuses to grant full diplomatic status to the European Union's ambassador to London, which causes a dispute between the parties after recent Brexit, the BBC reported today. The British side argued that the EU was not a state.
Advertisement
News available in Polish

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmawia przyznania ambasadorowi UE Joao Vale de Almeidzie i jego zespołowi takiego samego statusu dyplomatycznego i przywilejów, co wysłannikom poszczególnych krajów, argumentując, że UE nie jest państwem narodowym – podaje BBC.

Brytyjski resort dyplomacji nie odpowiedział dotąd na prośbę o komentarz.

UE ma na całym świecie 143 delegatury, czyli misje dyplomatyczne. Wszystkie otrzymały pełny status dyplomatyczny od krajów przyjmujących.

BBC cytuje list szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba, w którym stwierdził, że londyńskie propozycje w tej sprawie nie stanowią rozsądnej podstawy do porozumienia. "Oferowane rozwiązania nie odzwierciedlają specyfiki UE ani nie odpowiadają przyszłym relacjom między UE a Wielką Brytanią jako ważnym krajem trzecim" - przekazał Borrell. Państwo trzecie oznacza państwo niebędące członkiem Wspólnoty.

BBC podało, że źródła unijne oskarżyły Wielką Brytanię o małostkowość i hipokryzję, wskazując, że gdy kraj ten należał jeszcze do Unii, zobowiązał się do przyznania wysłannikom UE pełnego statusu dyplomatycznego.

Wielka Brytania, należąca do Unii Europejskiej od 1 stycznia 1973 r., zagłosowała za opuszczeniem Wspólnoty w 2016 r. i ostatecznie zakończyła mozolny proces wychodzenia z UE 31 grudnia 2020 r., gdy Brexit w pełni wszedł w życie – odnotowuje BBC.

Czytaj więcej:

Po Brexicie brytyjscy kierowcy "bezkarni na francuskich szosach"

Brexit to "potężne straty finansowe" dla polskich firm

Sos Nando's kolejną "ofiarą" Brexitu. Skonfiskowano go na granicy z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement