Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The Italian government has issued decrees regulating the sale of food made from insect flour

The Italian government has issued decrees regulating the sale of food made from insect flour
Czy mąka ze świerszczy przyjmie się we włoskiej kuchni?... (Fot. Getty Images)
Four decrees on the sale of insect flour and food made from it were issued by the Italian government on Thursday. 'You can eat what you think is appropriate, but for flour from crickets, locusts, mealworms and larvae, labels are needed to indicate precisely which products contain ingredients from these insects,' said Agriculture Minister Francesco Lollobrigida.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rządowe dekrety podpisano po tym, jak Unia Europejska zatwierdziła sprzedaż takich produktów.

Przepisy gabinetu Giorgii Meloni regulują zasady wprowadzania na rynek żywności tego typu. Zadekretowano zakaz używania mąki z owadów do przygotowania dań typowych dla diety śródziemnomorskiej, takich jak makaron i pizza. Ponadto sklepy mają obowiązek umieszczać mąkę z owadów i produkty z niej pochodzące na osobnych półkach, oddzielonych od innych artykułów.

"Dzięki temu osoby, które chcą kupować żywność ze świerszczy, larw i szarańczy pójdą do specjalnego działu, a ci, którzy nie chcą, będą trzymać się od niego z daleka, jak moim zdaniem uczyni większość Włochów" - stwierdził minister rolnictwa.

Obecny na niej minister zdrowia Orazio Schillaci powiedział, że rząd będzie bacznie przyglądał się przestrzeganiu zapisów z dekretów, zwłaszcza zawartych w nich zakazów, a także właściwego etykietowania artykułów.

Organizacja obrony praw konsumentów Codacons zaapelowała natychmiast o maksymalną "czujność i transparentność" w trosce o klientów.

We Francji już od kiilku lat sprzedawane są makarony z mąki z owadów. (Fot. JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN/AFP via Getty Images)

"Włosi mają prawo wiedzieć, co jedzą" - zaznaczył prezes stowarzyszenia Carlo Rienzi, wskazując na konieczność wyraźnego oddzielenia nowych produktów w sklepach.

Ponadto zwrócił się do rządu o wprowadzenie nakazu umieszczania na etykietach informacji także o ewentualnym zagrożeniu dla zdrowia, jakie może nieść spożywanie takiej żywności.

Jak dodał, "w kwestiach zdrowia jest wiele niewiadomych" dotyczących nowych produktów na rynku.

Z kolei rolniczy związek Coldiretti odnotował z zadowoleniem również czwartkową informację o zgłoszeniu kandydatury tradycyjnej włoskiej kuchni na listę dziedzictwa UNESCO.

"To odpowiedź dla tych, którzy chcą narzucić globalną dietę na bazie owadów i syntetycznego jedzenia bez żadnego związku z terytorium, lokalnym rolnictwem, tradycjami i kulturą" - ocenił szef związku rolników Ettore Prandini.

Czytaj więcej:

Włochy: Zapowiada się rekordowy w historii rok dla turystyki

Włochy: Minister rolnictwa chce zdyscyplinować włoskie restauracje na świecie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 07.06.2023
  GBP 5.2109 złEUR 4.4790 złUSD 4.1887 złCHF 4.6211 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement