Menu

Delta variant of Covid spreading rapidly and detected in 74 countries

Delta variant of Covid spreading rapidly and detected in 74 countries
Wariant Delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach, stanowi już 90 proc. zakażeń w UK. (Fot. Getty Images)
The Delta variant of Covid-19, first identified in India, has been detected in 74 countries and continues to spread rapidly amid fears that it is poised to become the dominant strain worldwide.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ogniska wariantu Delta zlokalizowano już w Chinach, USA, Skandynawii, państwach afrykańskich oraz krajach Oceanii. Dziennik pisze, że zdaniem naukowców, Delta rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż inne warianty i może powodować cięższe przechodzenie Covid-19.

Były szef amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb poinformował, że liczba osób zakażonych Deltą podwaja się średnio co dwa tygodnie, a wariant ten odpowiada za 10 proc. nowych przypadków w USA. W Wielkiej Brytanii stanowi już 90 proc. zakażeń. 

W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ powoduje cięższe objawy, w tym: ból brzucha, mdłości, wymiotowanie, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Jest też zwodniczy, ponieważ jego objawy łatwo mogą być pomylone z przeziębieniem.

"The Guardian" zwrócił uwagę, że Delta rozprzestrzenia się pomimo lockdownów i zamkniętych granic, czego dowodem jest wykrycie przypadków zakażeń wariantem w Melbourne w Australii, która izoluje się od reszty świata i wprowadziła surowe obostrzenia.

Z kolei w chińskim Kantonie urzędnicy odpowiedzialni za sektor zdrowotny poinformowali, że 12 proc. zakażonych Deltą pacjentów w ciągu 3-4 dni od wystąpienia pierwszych objawów zachorowało poważnie - to cztery razy więcej niż przy innych wariantach.

"Bloomberg", powołując się na informacje od państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie, wskazał, że szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer i AstraZeneca po dwóch dawkach mogą zapobiec hospitalizacji osób zakażonych wariantem Delta.

Agencja rządowa Public Health England (PHE) ogłosiła wczoraj, że preparat firmy Pfizer jest skuteczny w tym zakresie w 96 proc. przypadków, zaś AstraZeneca w 92 proc. oraz że te wyniki są porównywalne z działaniem szczepionek na wariant Alfa (zwany wcześniej brytyjskim - przyp. red.). 

Czytaj więcej:

WHO: Niepokojące warianty Covid-19 nazwane literami greckiego alfabetu

Bloomberg: Wariant Delta może prowadzić do gangreny czy osłabienia słuchu

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

We Francji wykryto ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa

Nowe dane z UK: Katar i ból głowy objawami zakażenia wariantem Delta

Johnson potwierdził: "Zniesienie restrykcji w Anglii opóźnione o 4 tygodnie"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement