Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The European Council takes note of the arrest warrant issued by the MTC for Putin

The European Council takes note of the arrest warrant issued by the MTC for Putin
W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Oznacza to, że formalnie jest on poszukiwany w 123 krajach. (Fot. ALEKSEY BABUSHKIN/Sputnik/AFP via Getty Images)
The European Council has taken note of the arrest warrant issued by the International Criminal Court (ICC) for Russian President Vladimir Putin, EU leaders meeting in Brussels said yesterday.
News available in Polish

"Rosja musi natychmiast przerwać swoją agresję oraz całkowicie i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne i sprzymierzeńców z całego terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Międzynarodowe prawo humanitarne, w tym dotyczące traktowania jeńców wojennych, powinno być przestrzegane. Rada Europejska zdecydowanie potępia przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć.

Rosja musi natychmiast zapewnić bezpieczny powrót Ukraińców przymusowo wywiezionych lub deportowanych do Rosji, w szczególności dzieci. W tym kontekście Rada Europejska przyjmuje do wiadomości wydane ostatnio przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania prezydenta Rosji i jego pełnomocnika ds. praw dziecka za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji i wywożeniu ukraińskich dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji" - czytamy w konkluzjach obrad szczytu dotyczących Ukrainy, które zostały opublikowane na stronie Rady Europejskiej.

Szefowie państw i rządów przypomnieli, że UE jest zaangażowana w działania mające na celu pociągnięcie sprawców "do pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne najpoważniejsze zbrodnie popełnione w związku z agresją Rosji na Ukrainę, w tym poprzez ustanowienie odpowiedniego mechanizmu ścigania (sprawców) zbrodni agresji, który jest przedmiotem troski całej społeczności międzynarodowej".

Dwudniowy szczyt 27 przywódców Unii Europejskiej w Brukseli poświęcony jest dalszemu wsparciu UE dla Ukrainy, gospodarce, energii i migracji. (Fot. JOHN THYS/AFP via Getty Images))

W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie w sprawie utworzenia nowego Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA) w Hadze, które zostanie połączone z istniejącym wspólnym zespołem dochodzeniowo-śledczym wspieranym przez Eurojust (agencja Unii Europejskiej o charakterze prokuratorskim).

Unijni liderzy podkreślili potrzebę zwiększenia wysiłków w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia istniejących już sankcji na szczeblu europejskim i krajowym oraz zapobiegania i przeciwdziałania obchodzeniu sankcji w państwach trzecich.

"Rada Europejska zwraca się do Rady UE i Komisji Europejskiej o wzmocnienie wszystkich niezbędnych instrumentów egzekwowania oraz o wypracowanie wraz z państwami członkowskimi w pełni skoordynowanego podejścia w tym celu" - czytamy w konkluzjach.

Przywódcy zapewnili, że Unia będzie nadal udzielać Ukrainie i jej obywatelom wsparcia politycznego, gospodarczego, wojskowego, finansowego i humanitarnego - tak długo, jak będzie to konieczne.

Czytaj więcej:

Władimir Putin objęty nakazem aresztowania przez Trybunał w Hadze

Kanclerz Scholz w "Rheinische Post”: Regularnie rozmawiam z Putinem

Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę

Wielka Brytania: Putin kłamie twierdząc, że pociski ze zubożonym uranem to broń jądrowa

    Rates by NBP, date 05.06.2023
    GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł

    Sport