Menu

The inhabitants of Poland in Kiribati were the first to welcome 2021

The inhabitants of Poland in Kiribati were the first to welcome 2021
Republika Kiribati to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. (Fot. Getty Images)
Poland is one of four settlements on Kiritimati, the largest island of Kiribati, a country in the Pacific Ocean, several hundred kilometers west of the date line. It was there at the earliest - at 10:00 GMT - residents welcomed the New Year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kiritimati to położony najbliżej linii zmiany daty po jej zachodniej stronie zamieszkany ląd, w związku z czym mieszkańcy tego atolu jak pierwsi na świecie witają każdy dzień kalendarzowy, a więc również Nowy Rok. Na wyspie są jeszcze cztery osady - Paris, London i Banana. W Poland, według spisu ludności z 2010 roku, mieszkało ok. 440 osób.

Wieś Poland na Kiribati została tak nazwana na cześć Stanisława Pełczyńskiego, który pod koniec XIX wieku trafił tam z brytyjskiego statku towarowego. Polak pomagał tubylcom, głównie przy nawadnianiu plantacji, a po jego śmierci zbudowano tam kościół pod wezwaniem św. Stanisława, natomiast zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława.

O tej samej godzinie 2021 rok powitany został na Wyspach Samoa. W poprzednich latach praktycznie nieograniczona liczba gości mogła bawić się do białego rana w tamtejszym kurorcie Taumeasina niedaleko Apii, stolicy kraju, ale w tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, właściciel restauracji obiecał zakończyć podawanie alkoholu o godzinie 22:00.

Cztery godziny po Kiribati i Samoa - czyli o 14:00 czasu GMT - Nowy Rok witać będzie Australia. Jak przekazuje agencja AFP, w Sydney zaplanowano pokaz fajerwerków, ale na ulicach będzie obowiązywał zakaz zgromadzeń. Dlatego większość mieszkańców kraju będzie musiała zadowolić się oglądaniem go w telewizji w gronie nie większym niż pięć osób.

Po Australii przyjedzie czas na Japonię (godz. 15:00 GMT) i Chiny (godz. 16:00 GMT) oraz kolejne azjatyckie kraje. Zakazu spotkań na ulicach nie ma w Dubaju, więc tamtejsi mieszkańcy będą mogli oglądać pokaz sztucznych ogni i widowisko laserowe na Burdż Chalifie, najwyższym budynku świata.

W następnej kolejności Nowy Rok będzie witać Afryka i Europa z surowymi obostrzeniami pandemicznymi. Potem przyjdzie kolej na obie Ameryki, gdzie rządy większości krajów także zakazały hucznych zabaw sylwestrowych. Tak więc uroczystości sylwestrowe na Times Square w Nowym Jorku będą miały charakter niemal wyłącznie wirtualny, ale organizatorzy zapowiedzieli wiele atrakcje z wykorzystaniem technik cyfrowych.

Dwumetrowe cyfry, obwieszczające nadejście Nowego Roku, w które wmontowano 526 energooszczędnych żarówek LED, zostały przetransportowane samochodem ciężarowym z Kalifornii, a na Times Square dotarły w poniedziałek. Na uroczystość zaproszono mniej niż 100 osób, które zostały wybrane spośród prowadzących batalię z Covid-19, nazwanych "Bohaterami roku 2020", lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli, pracowników sklepów spożywczych i transportu.

Impreza, podczas której Nowy Rok tradycyjnie zapowie zsunięcie lśniącej milionami kolorów kryształowej kuli Waterford z liczącego 21,3 m masztu wieżowca Times Square 1, odbędzie się po raz pierwszy od 1907 roku bez tłumu widzów.

Na samym końcu 2020 rok pożegnany zostanie na Hawajach. W Wielkiej Brytanii będzie wtedy już godzina 10:00 1 stycznia.

Czytaj więcej:

Big Ben obwieści zakończenie okresu przejściowego po Brexicie

Londyn powita Nowy Rok wyjątkową transmisją na BBC One

Morawiecki: Nie wprowadzamy godziny policyjnej w Sylwestra, tylko apelujemy o nieprzemieszczanie się

Neymar z noworoczną imprezą dla 150 osób?

Hiszpania: Regiony zaostrzają restrykcje epidemiczne przed końcem roku

"Gazeta Wyborcza": Taxi i Uber pomogą Polakom jeździć w Sylwestra

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement