Menu

Sweden: Authorities recommend remote work also in autumn, although infections are falling

Sweden: Authorities recommend remote work also in autumn, although infections are falling
Szwedzi jeszcze jesienią nie będą musieli dojeżdżać do pracy i tam, gdzie jest to możliwe, mogą wykonywać swoje obowiązki z domu. (Fot. Getty Images)
The Swedish authorities yesterday extended their recommendation to work remotely until the end of this year despite the declining number of new SARS-CoV-2 infections. 'We have to do everything to keep the positive trend,' emphasized Minister for Social Affairs Lena Hallengren.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella, rekomendacja o pracy z domu ma wpłynąć jesienią na zmniejszenie liczby osób korzystających ze środków transportu publicznego. "Chcemy w ten sposób chronić osoby, które pracują w usługach albo w służbie zdrowia, aby mogły korzystać z komunikacji zbiorowej bez narażenia zdrowia" - oświadczył Tegnell.

Jednocześnie epidemiolog przypomniał, że praca z domu powinna odbywać się w porozumieniu z pracodawcą, który powinien wziąć pod uwagę higienę pracy. "Długotrwała zdalna praca może wpłynąć negatywnie na zdrowie psychiczne" - uściślił ekspert.

Według badań opinii publicznych, wiosną liczba osób pracujących w Szwecji z domu wzrosła z 15 do 57 proc.

Tegnell powtórzył, że choć wśród ekspertów trwają dyskusje, to nie zamierza rekomendować noszenia maseczek ochronnych. "Uważamy, że nie istnieją wiarygodne badania dające podstawę do takiej decyzji" - stwierdził.

Dzieci w Szwecji wrócą do szkół już w połowie sierpnia. (Fot. Getty Images)

Już w połowie sierpnia w Szwecji kończą się wakacje, a do szkół średnich powrócą uczniowie, którzy wiosną mieli lekcje przez internet. Szkoły podstawowe i przedszkola funkcjonowały normalnie.

W kraju kolejny dzień utrzymuje się pozytywny trend, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną. Spada liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2, jest coraz mniej pacjentów na oddziałach intensywnej terapii oraz kolejnych przypadków zgonów w związku z Covid-19.

Jak podał wczoraj Urząd Zdrowia Publicznego, w ciągu ostatniej doby potwierdzono 318 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, łączny bilans to 79 782. W tym samym okresie odnotowano 9 kolejnych zgonów. Ogólnie na Covid-19 zmarło dotychczas w Szwecji 5739 osób. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 40 pacjentów. W najtrudniejszych dla służby zdrowia okresach liczba ta wynosiła 500-600.

Znacznie poprawiła się sytuacja w domach opieki, których pensjonariusze stanowią największą grupę wśród zmarłych na Covid-19. W żadnej z gminnych placówek opiekuńczych zakażeni nie stanowią nawet 1 proc.

Czytaj więcej:

Szwecja szykuje się na drugą falę koronawirusa

Szwecja: Posiadanie przeciwciał stało się "twardą walutą"

Główny epidemiolog Szwecji: Idziemy w przeciwnym kierunku niż reszta świata

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement